Ministr zemědělství Ivan Fuksa

Ministr zemědělství Ivan Fuksa | foto: ČTK

Mikulovsko chce do světa s dobrým vínem i zeleninou, zjistil ministr

  • 0
Pěstování ovoce a zeleniny či konkurenceschopnost moravských vín je podle ministra zemědělství Ivana Fuksy oblast, která je zemědělci výrazně zanedbaná. I to se probíralo na mikulovské radnici na setkání vinařů a zemědělců s ministrem.

Mikulovsko má obrovský potenciál. "Jestliže chceme, aby se tady pěstovalo ovoce a zelenina, musíme tuto sféru podpořit. Stát by měl být nápomocen zavlažovacím systémům. Stačí se podívat na příklad severoitalské oblasti Trentino, která je významným producentem jablek. Do tamních hor tam zemědělcům vodu dovedl stát na své náklady," naznačil Fuksa.

Na Mikulovsku přitom už podobný závlahový tok mají. Jen je silně zanedbaný. Vede z Nových Mlýnů do Brodu nad Dyjí, Bulhar a Valtic, přes soustavu Lednických rybníků až k rakouskému kanálu Bründelbach.

Závlahový kanál z Nových Mlýnů k Valticím a dále k rakouskému kanálu Bründelbach je zanedbaný.

Po celé jeho trase je několik přečerpávacích stanic, které jsou schopné rozvést vodu na zavlažování na okolní pozemky.

Na jeho obnovu je však potřeba dotací. Podpora bude podle ministra záležet na podmínkách, které se podaří vyjednat v Bruselu.

Zelinářství se ještě před několika lety skvěle dařilo například v Sedleci, kde zavlažovací systém dobře fungoval.

Víno ze zahraničí

S místními vinaři ministr probíral také problematiku konkurenceschopnosti českých a moravských vín.

"Jsme schopní produkovat velmi kvalitní vína. Ala řada vinařů, kteří deklarují, že vyrábí moravská vína, nakupuje hrozny v zahraničí, a proto můžou jít s cenou dolů," naznačil vinař Miroslav Volařík.

Podle Fuksy ale dovozu vín ze zahraničí zabránit nelze. "Funguje otevřený trh, neexistuje celní bariéra. Proto je zásadní výchova klienta. Aby neupřednostňoval cenu na úkor kvality," uvedl.