Při domovní prohlídce zabavili policisté Petrovi Křipskému (na snímku) směnku na milion korun. Nyní soud přiznal, že ze spisu zmizela.

Při domovní prohlídce zabavili policisté Petrovi Křipskému (na snímku) směnku na milion korun. Nyní soud přiznal, že ze spisu zmizela. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zmizela. Soud přiznal, že nemá milionovou směnku ze spisu Toflova gangu

  • 40
Soud s údajným gangem policejních vyděračů, kvůli kterému vznikl spor o dva policejní prezidenty, vrcholí. Brzy si aktéři vyslechnou verdikt. Soud se nyní musí vypořádat i se ztracenou směnkou a svědky, kteří lhali.

Brněnský krajský soud a olomoucké vrchní státní zastupitelství řeší nyní zase problém s milionovou směnkou. Zmizela před několika měsíci při předávání spisu takzvaného Toflova gangu. A nepodařilo se ji zatím najít, i když se případ už blíží ke konci a zaznívají závěrečné řeči.

Toflův gang

Podle obžaloby šlo o skupinu bývalých policistů a jejich dalších kompliců, kteří v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele na jižní Moravě. Nabízeli jim, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem. Jindy zase požadovali peníze za to, že proti vyhlédnuté oběti nevytvoří smyšlenou kauzu. Šéfem skupiny byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah. Před soudem se z napojení na tuto skupinu zpovídá třináct lidí. Dvanácti z nich navrhl žalobce minulý týden tresty ve výši pět až čtrnáct let za mřížemi. Rudolfa Setváka navrhl zprostit viny. Nenašly se totiž důkazy na to, že skupinu kryl na policejní inspekci. Rozsudek plánuje soudce vynést příští rok.

"Státní zástupce musel přiznat, že ceninu správně nezajistil," vyčetl ve středu justici ve své závěrečné řeči Petr Křipský, který je jedním ze třinácti obžalovaných členů gangu.

Jemu při domovní prohlídce v roce 2011 policie směnku zabavila. O ztracené směnce už MF DNES informovala v létě (více čtěte zde), kdy o ní před soudem mluvil kapitán Martin Materna z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Tehdy už bylo jasné, že směnka není v trezoru, kde by být měla. Ještě se po ní ale pátralo mezi mnoha tisícovkami stran soudního spisu.

"Byla to směnka mé manželky, kterou u nás vyšetřovatelé zabavili. Přeci to není jen obyčejný kousek papíru. Tady jde o milion korun. A něco takového se ztratí?" zlobil se tehdy Křipský. Pokud se směnka nenajde, bude škodu vymáhat po státu.

Soud nyní oficiálně přiznal, že směnku nemá. A že ji podle pravidel pro předávání listin a cenin soudu nikdo ani oficiálně nepředal.

"Počítám s tím, že se bude řešit moje odpovědnost za tuto směnku," povzdechl si žalobce Martin Brzobohatý z ostravské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Soud trápí i nedůvěryhodní svědci

Kromě chybějící směnky se bude muset soud vypořádat i se svědky, kteří jsou podle obhájců krajně nedůvěryhodní.

"Různí kvazisvědci se dopouští trestného činu křivého svědectví a jsou za něj v jiných případech i odsouzeni. Přesto je státní zástupce považuje za důvěryhodné," upozornil obhájce Eduarda Slaniny Petr Novák.

Obhajoba zpochybňuje i to, že šlo o organizovanou skupinu vyděračů. "Státní zástupce to odvozuje od ojedinělých telefonátů mezi obžalovanými. Náš stát by pak ale byl plný organizovaných zločinců," míní Almásyho advokátka Jana Glogarová.

Pokud by přitom nešlo o organizovanou skupinu nebo pro to soud neměl dost důkazů, musí podle zákona stanovit nižší tresty, než navrhuje žalobce.

Promlčené a chybějící důkazy

Některé skutky navíc už mohou být promlčené, protože jednotlivé trestné činy mají kratší promlčecí lhůtu.

Nedostatek důkazů už přiznal i sám žalobce, a to v případě Rudolfa Setváka, který měl podle obžaloby krýt činnost gangu díky vlivnému místu na policejní inspekci.

Se Setvákem navíc souvisí i současný spor o dva policejní prezidenty. Kvůli Setvákovi musel Petr Lessy původně odejít z funkce i od policie. V rozhovoru pro deník Právo ho totiž nařkl, že jako člen gangu kryl trestnou činnost nynějšího zlínského policejního náměstka Jaroslava Vaňka.

Vaněk se proti tomu ovšem ohradil a Lessy byl odvolán kvůli porušení pracovní kázně. Tento týden ale dostal křeslo zpět, přestože funkci vykonává také Martin Červíček.