Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Milosrdným hrozí kolaps. Přestane se operovat, začaly odcházet sestry

  • 13
Nemocnici Milosrdných bratří v Brně, která se už měsíc potýká s krizí, hrozí totální kolaps. Po odchodu osmi z devíti anesteziologů na začátku března je možné, že se v nemocnici přestane i operovat. Od Milosrdných teď navíc začaly odcházet i zdravotní sestry.

"Pokud nedojde k zásadnímu obratu, od 1. dubna nebudeme schopni zajišťovat provoz operačních oddělení," varují gynekologové, chirurgové a lékaři z novorozeneckého oddělení.

Ke středě navíc podalo osm zdravotních sester výpověď. "Jsme malá nemocnice a jakýkoliv větší odchod lékařů je pro zařízení apokalypsou. Současná situace je neúnosná a proto některé kolegyně podaly v nemocnici výpověď," vysvětlila jedna ze zdravotních sester. Z obav o místo si nepřála uvést jméno.

Nemocnici však přestávají důvěřovat i pacienti. "Pokles operativy za březen je víc než poloviční jak na chirurgii, tak na gynekologii. Jednotka intenzivní péče má zhruba poloviční výtěžnost," popsal anesteziolog Jaroslav Kutý, který z nemocnice po 26 letech na začátku března také odešel.

Krize u Milosrdných

Na začátku března nenastoupilo na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny v Nemocnici Milosrdných bratří osm z devíti lékařů. Jedním z nich byl i zástupce primáře Jaroslav Kutý

Důvodem odchodu lékařů byl její nový ředitel Josef Drbal.

Do řešení situace se vložilo i vedení města. Lékaři byli ochotní se vrátit, pokud nemocnici nepovede Drbal. Toho však radní minulý týden ve funkci podpořili. A situace se nezlepšila. Kromě lékařů podalo ve středu výpověď i osm sester z oddělení anesteziologie.

Za zkušené anesteziology, kteří odešli, zaskakují externisté

Podle ředitele Josefa Drbala, který nemocnici vede od ledna, se však situace dostává do normálu.

"Na začátku března vypadlo naráz velké množství lékařů jedné odbornosti, což paralyzovalo provoz. Vytyčili jsme si však strategii, podle které postupujeme a dál doplňujeme lékaře," hájí se Drbal.

Daniel Rychnovský, který před Drbalem nemocnici šéfoval, však upozorňuje, že pro nemocnici pracují externisté, kteří neznají její chod, personál ani mnohdy neumí pracovat s některými přístroji.

"V nemocnici nastala situace, že pacienta po operaci bylo třeba odpojit od plicní ventilace, aby mohl dýchat sám. Nebyl anesteziolog, který by to uměl. Museli jsme ho transportovat do Úrazové nemocnice, aby nám ho odpojili, a pak zpět na naši jednotku intenzivní péče," popsal Rychnovský.

Ten by se podle svých slov po případném odvolání Drbala už o post ředitele nemocnice neucházel. 

S lékaři z ostatních oddělení se dalo domluvit, brání se Drbal

Krizi v nemocnici se snažilo zažehnat i vedení města Brna. Právě město je totiž zřizovatelem nemocnice. "Do středy nám dá ředitel zprávu o tom, jaká je situace. A určitě budeme na vše reagovat," přislíbil primátor města Roman Onderka.

Do nemocnice se navíc na kontrolu chystají zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny. Budou zjišťovat, zda má nemocnice dost anesteziologů s potřebnou kvalifikací.

"Pojišťovna může dát ultimátum, že zruší oprávnění poskytovat anesteziologicko-resuscitační péči," dodal Rychnovský.

Toho se však současný ředitel neobává. "Všechno v nemocnici funguje tak jak má i když na omezený provoz," uvedl Drbal.

Právě on je jedním z důvodů proč lékaři z nemocnice odešli. "Chtěli jsme, aby nám zaručil, že přijme zpět všechny lékaře, kteří podali výpovědi. Nebo alespoň řekl, které přijmout nechce. To ale neudělal a začal se všemi lékaři jednat individuálně," popsal anesteziolog Jaroslav Kutý.

Jednání Drbala se kolektivu lékařů na anesteziologii nelíbilo a tak svoje výpovědi, které podali v rámci akce lékařských odborů Děkujeme odcházíme, nestáhli zpět.

Drbal se však brání tím, že se všemi z ostatních oddělení bylo možné se domluvit, jen ne s anesteziology. Většina lékařů, kteří podali výpovědi, byla ochotná se ještě do minulého týdne do nemocnice vrátit, pokud by Drbala radní Brna odvolali. To se však nestalo.

"Nyní už máme svoje závazky na jiných pracovištích, protože o kvalitní anesteziology je všude zájem," sdělil Kutý. Podle něj jeho kolegové našli práci v Brně. "Někteří v Úrazové nemocnici, v onkologickém ústavu nebo v soukromé sféře," dodal lékař.