Z Brna by mohly již brzy zmizet desítky výherních automat. (Ilustrační snímek)

Z Brna by mohly již brzy zmizet desítky výherních automat. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Hazard mizí z Brna, přes čtyři desítky přístrojů bude muset pryč

  • 16
Boj proti hazardu v Brně má za sebou první velký úspěch. Ministerstvo financí zřejmě zruší hned 43 přístrojů, které se nacházely v blízkosti brněnských škol, nemocnic či kostelů.

Ministerstvo uznalo svou chybu a začíná odebírat licence. Ty přitom hernám v minulosti samo nezákonně udělovalo. Pracovníky ministerstva totiž původně nenapadlo zkontrolovat, kam bude schvalovaná "hrací bedna" umístěna.

Brno bojuje proti hazardu

Magistrát už podal 380 podnětů na zrušení hracích přístrojů, které jsou v rozporu se zákonem o sousedství (leží v okruhu méně než 100 metrů od veřejných budov). 43 z nich bylo nepravomocně zrušeno.

Dalších 1 035 výherních přístrojů je v Brně v provozu, i přesto, že jsou v přímém rozporu s vyhláškou města (nicméně povoleny ministerstvem financí). Z těch bylo zrušeno 136 přístrojů.

Nebylo tak výjimkou na přístroj narazit třeba vedle mateřské školky či při východu z kostela. To však zákon přímo zakazuje. Do sta metrů od veřejných budov nesmí být hazard povolen.

Proti jednání ministerstva se ohradil Magistrát města Brna, v září 2012 podal hned několik desítek takzvaných podnětů. A nyní, po téměř půl roce, začínají automaty mizet. "K dnešnímu dni v Brně ministerstvo zrušilo 43 hazardních přístrojů stojících v rozporu se zákonem," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podle Martina Šuby z občanského sdružení Brnění, jež s magistrátem v boji proti hazardu spolupracuje, jde o přelomový případ. "Znamená to, že hazard lze rušit i dnes. S městem Brnem jsme ve tvrdém přístupu k hazardu dlouhodobě ve shodě. Jsme rádi, že jsou současná rozhodnutí učiněna právě na podnět města Brna," uvedl Šuba.

Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Provozovatelé nezákonných heren mají totiž možnost odvolání. Čeká se tedy na rozhodnutí ministra financí Miroslava Kalouska, podle právních expertů jde však o přímé porušení zákona.

"Státní dozor nad sázkovými hrami odebírá hernám a výherním přístrojům licence v souladu se zákonem, potvrzení Kalouska je proto skoro jisté," uvedl právník občanského sdružení Brnění Aleš Ziegler.

Podle serveru Mapy hazardu, který provozuje občanské sdružení Brnění, by se rušení mělo týkat až tří stovek heren a několika tisíc hazardních přístrojů v Brně. Během krátké doby by tak mohla zmizet značná část těchto herních zařízení, a to nejen v Brně.

Mnohá města s hazardem nebojují vůbec

S nezákonnými hernami se potýkají i v dalších jihomoravských městech. Ve Znojmě, Hodoníně či Moravském Krumlově je situace alarmující: ani samotná městská zastupitelstva totiž hazard žádným způsobem neomezují. Boj proti němu je tady předem marný.

Naopak v Blansku, Vyškově, Břeclavi, Tišnově či Ivančicích platí městská vyhláška, která hazardní přístroje zcela zakazuje. Na takzvané videoloterijní terminály se však vyhlášky nevztahují.

A herní terminály jsou v těchto městech lehce k nalezení. Jedná se právě o "bedny", které sem napovolovalo ministerstvo financí. To stojí svou legislativou nad městy.

Pokud si nyní jihomoravská města po vzoru Brna požádají o zrušení přístrojů ležících třeba v okolí škol, mají šanci uspět."Obce si jen budou muset podat takzvaný podnět, vzor jim dáme rádi k dispozici," vysvětlil způsob, jak mohou obce proti automatům bojovat, Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění.