Vysoká škola Karla Engliše v Brně je jedna ze soukromých škol, které bude také kontrolovat ministerstvo školství

Vysoká škola Karla Engliše v Brně je jedna ze soukromých škol, které bude také kontrolovat ministerstvo školství | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ministerstvo na práva v Brně nedosáhne

  • 15
Bedlivým zrakům úředníků ministerstva školství, kteří v těchto dnech odstartovali velkou kontrolu všech vysokých škol v Česku, uniknou dva brněnské ústavy. Paradoxně se jedná o soukromé školy, kde lze získat právnický titul.

Přitom zátah kontrolorů se koná v souvislosti s aférou na plzeňské právnické fakultě, kde absolventi dostávali tituly podezřele snadno.

Kterým školám se podařilo vyváznout? Joštově akademii, která je pobočkou Fakulty práva Vysoké školy v Sládkovičově, a Institutu dalšího vzdělávání. Ten pro změnu spolupracuje s Bratislavskou vysokou školou práva.

Obě školy jsou slovenskými pobočkami a akreditaci k vyučování jim vydalo slovenské ministerstvo školství. "Kontrolovat kvalitu těchto škol česká akreditační komise nemůže. Jde o instituce zřízené podle slovenského práva. Proto by kvalitu vzdělávání měly hlídat slovenské orgány," uvedla mluvčí ministerstva školství Helena Müllerová.

Ministerstvo teď prověřuje všechny právnické fakulty v zemi. Pokračovat bude s ostatními fakultami veřejných vysokých škol, na řadu přijdou i soukromé. Kontrole se tak nevyhne desítka jihomoravských soukromých škol, které podle informací Ústavu pro informace ve vzdělávání navštěvuje celkem 3 842 studentů.

Pobočky slovenských vysokých škol mohou v republice bez problémů vyučovat díky nadstandardní mezivládní smlouvy mezi Českem a Slovenskem. Ovšem na budoucí právníky pak mohou čekat nepříjemnosti v podobě dalšího přezkušování.

"Za posledních několik měsíců došla na advokátní komoru řada žádostí o přijetí od absolventů zahraničních škol," řekl tajemník České advokátní komory Ladislav Krym.

Kvůli přibývajícím žádostem proto Česká advokátní komora zřídila speciální komisi. "Jedná se o Komisi srovnávacího posuzování. Jejími členy jsou pouze profesoři a docenti z českých vysokých škol," popsal Krym.

Tato komise má posuzovat jednotlivé uchazeče o zápis do seznamu advokátů či koncipientů. Zájemce prověří, zda jejich vzdělání odpovídá tomu, co by se naučili na právech na českých vysokých školách.