Kasárna Slatina

Kasárna Slatina | foto: Radek Miča, MAFRA

Ministerstvo obrany prodává základnu v Brně i bunkr na Znojemsku

  • 3
Ministerstvo obrany v těchto dnech nabízí další majetek, který již nepotřebuje. Na prodej je mimo jiné i bývalá vojenská základna v Brně - Slatině, ve které se opravovala letadla. Zájemci si ji mohou koupit za minimálně 125 milionů korun.

"Haly v tomto areálu jsou v perfektním stavu. Opravovala se v nich jemná mechanika a podle toho také vypadají," říká Jiří Navrátil, starosta městské části Brno - Slatina. Zájem o areál však Slatina určitě mít nebude.

"Leží již na katastru Černovic a nechtěli jsme ani kasárna, která jsou hned vedle této základny, přestože ta už k nám patří. Bylo by to pro nás moc velké sousto," řekl Navrátil a dodal, že kasárna nyní patří společnosti Jižní centrum a v budoucnu by v nich mělo vzniknout mimo jiné obchodní centrum, kanceláře a na pět set bytů.

Kasárna Slatina

"Rádi bychom tam přemístili i naši radnici. Městský úřad sídlí nyní ve dvou budovách, což už samo o sobě není dobré. A navíc jeden z objektů je ve velmi špatném stavu," dodal.

Ministerstvo nyní prodává již druhou část letecké opravárenské základny. První koupil brněnský magistrát za 65 milionů korun. "Udělali jsme to proto, že sousedí s průmyslovou zónou Černovické terasy a měli jsme v té době dva velké japonské investory, kteří o tento areál měli zájem. Pak z toho však sešlo. V současné době vedeme nadějná jednání s americkým investorem," uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Přiznal, že Brno by chtělo získat i druhou část areálu, ale cena se městu zdá příliš vysoká. I přesto, že ji ministerstvo snížilo. Původně areál nabízelo za 175 milionů korun. "Vedli jsme o tom jednání a byli jsme ochotni za něj dát 150 milionů korun," řekl Pospíšil.

V polovině tohoto roku si podle něj magistrát nechal areál znovu ocenit a dostal se na částku 110 milionů korun.

Podle Olivera Pospíšila brněnský magistrát nebude na tuto nabídku reagovat. "Jednak bychom museli nabízenou částku veřejně schválit na zastupitelstvu, a tím bychom byli ve výběrovém řízení znevýhodněni, navíc cena je vysoká a i stav rozpočtu města je s ohledem na ekonomickou krizi jiný, než byl ještě na začátku prázdnin," vysvětlil náměstek primátora.

Podle něho základnu ministerstvo za tuto cenu nyní neprodá a město bude mít ještě šanci se o ni ucházet. Upřesnil také, že v areálu se nachází i věž pro řízení leteckého provozu, dílny a dva velké hangáry.

V nabídce je i byt na Lesné a bunkr Výběžek

Ministerstvo obrany nabízí k prodeji i třípokojový byt v městské části Brno - Lesná, který je ovšem pronajatý na dobu neurčitou. Chce za něj minimálně 1,8 milionu korun.

Bunkr Výběžek u Hevlína je na prodej. Zatím jej ale nikdo nechceBunkr Výběžek u Hevlína je na prodej. Zatím jej ale nikdo nechce

A v nabídce, kterou ministerstvo zveřejnilo, se znovu objevil i bunkr Výběžek nedaleko Hevlína na Znojemsku, školicí centrum Veselice na Blanensku a výcvikové zařízení v Podivicích na Vyškovsku.

O osudu vyškovského letiště rozhodli sysli

Letiště ve Vyškově získalo netradičního majitele. Ministerstvo obrany je v těchto dnech bezúplatně převedlo na Agenturu ochrany přírody a krajiny. Ta je dostala díky syslům.

Vyškovské letiště v místní části Marchanice si původně chtěl koupit zdejší aeroklub, který je využívá a má u něj i muzeum letecké techniky. "Už jsme na ně měli uzavřenou kupní smlouvu, ale ministerstvo financí ji neschválilo s tím, že je cena příliš nízká," uvedl předseda aeroklubu Pavel Novák.

"Byli bychom raději, kdyby bylo v našem vlastnictví, toto je takové nouzové řešení, ale pořád je to lepší, než kdyby tyto pozemky získal jiný vlastník a začal tady něco stavět. To by pro nás byla katastrofa," dodal.

Agentura ochrany přírody a krajiny chtěla letiště do svého vlastnictví, protože na něm žije asi šest set syslů. "Letiště v Praze - Letňanech a to vyškovské jsou dvě lokality s nejvyšším výskytem syslů v zemi. Snažili jsme se je proto získat do svého majetku, abychom mohli tohoto kriticky ohroženého živočicha lépe chránit," uvedl vedoucí brněnského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Stanislav Koukal.

Podle něho tím k žádnému střetu zájmů s vyškovským aeroklubem nedojde. "Letecký provoz syslům nevadí. Uzavřeme s aeroklubem pravděpodobně nyní nájemní smlouvu a budeme přispívat na sekání trávy. Tak jako to děláme i v případě jiných letišť v kraji, například v Miroslavi, Miloticích, v Břeclavi a Bořitově u Černé Hory," dodal Koukal.

"Nedá se nic dělat, se sysly musíme nějak vyjít. I když nám přidělávají práci, kvůli jejich norám se letiště v některých místech propadá a musíme jeho terén často upravovat," uvedl předseda aeroklubu.