Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (23.

Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (23. ledna 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Marksová-Tominová sedí ve firmě, po níž chce úřad práce dvacet milionů

  • 148
Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová je ve střetu zájmů. Sedí ve správní radě jihomoravské firmy, po které jí podřízený úřad práce vymáhá 20 milionů korun.

Když premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý pátek oznámil jméno budoucí ministryně práce, mnozí ze šesti stovek jihomoravských pečovatelů o staré a nemohoucí zůstali v údivu. Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) totiž doteď sedí ve správní radě firmy, kvůli které se oni měsíce obávali o práci.

Společnost Místní sociální služby (MSS), která za podivných okolností dostala od jihomoravského úřadu práce desítky milionů korun v dotacích na vybudování už existující sítě pečovatelů, nakonec upadla do likvidace. Vzápětí rezignovala i šéfka krajského úřadu práce Marie Cacková, která dotace vyplatila.

Budoucí ministryně je však přesto ve střetu zájmů. Stane se totiž nejvyšší nadřízenou úřadu práce. A ten samý úřad práce nyní vymáhá po "její firmě" vrácení takřka dvaceti milionů korun.

"Je třeba prokázat, za co byly dotace od úřadu práce utraceny. To bohužel příjemce dosud neudělal. V tuto chvíli celou věc řeší policie. Stejně tak jsme dali podnět i finančnímu úřadu," uvedla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Podle mluvčí jihomoravské policie Petry Vedrové se policisté kauzou MSS zabývají. "Vyšetřování je ale zatím na samém počátku. Žádné další podrobnosti nelze sdělit," upřesnila Vedrová.

I Marksová-Tominová připouští, že je v choulostivé situaci. "Je to střet zájmu, ať už by projekt fungoval, či nikoli. Členové a členky vlády mají 30 dnů na to, aby odešli z podobných funkcí. Řešení tohoto problému pak musí probíhat transparentně a podle všech pravidel mezi zakladatelem projektu Martinem Zemanem a úřadem práce. Nehodlám do toho nijak zasahovat," dušuje se Marksová-Tominová.

Svou roli v projektu shrnuje jako čistě formální. Prý ji zajímal z odborného hlediska.

"Martin Zeman mě oslovil z důvodu mého dlouhodobého zájmu o sociální politiku. Jeho projekt byl natolik velký a systémový, že do jeho zapojení oslovoval experty z celé řady organizací. Předtím jsem ho vůbec neznala, kontakt přišel přes jednu společnou známou," tvrdí Marksová-Tominová.

Firma měla proškolit až tisíc nezaměstnaných

Právě zakladatel celého projektu Zeman je nyní krom ministryně jediným dalším členem správní rady firmy Místní sociální služby. Svou firmu založil loni v březnu.

Měsíc nato už tehdejší krajská ředitelka úřadu práce Marie Cacková oznamovala, že její úřad MSS vyplatí až sedmdesát milionů korun na přeškolení tisícovky nezaměstnaných na pečovatele.

Žádná jiná firma v kraji za celou historii krajské pobočky nikdy tak velkou podporu nedostala. A oznámení spustilo paniku stovek jiných pečovatelů, kteří se na jižní Moravě o staré a nemohoucí už roky starají.

"Vznikla tady nová organizace, která narychlo školí lidi z dotací. My níže s cenou služeb jít nemůžeme. Naši klienti počítají každou korunu. Pokud oni nasadí nižší ceny, paradoxně tak my budeme propouštět odborníky s mnohaletými zkušenostmi, kteří se pak budou hlásit na tom samém úřadu práce. Ve finále stávající terénní služby prostě skončí. A kdo se tu o potřebné postará, až nové firmě peníze z dotací dojdou?" popisovala tehdy viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Renata Kainráthová.

Desítky milionů krajský úřad práce odklepl bez konzultace s odborníky, kteří sociální služby na jižní Moravě plánují. Jediným podkladem byla analýza Masarykovy univerzity.

Ani po opakovaných žádostech MF DNES ale Cacková dokument neukázala. Svou analýzu si ale nechalo udělat i ministerstvo práce. A pro MSS zdaleka nedopadla tak dobře.

Společnost dostávala dotace na výplaty, lidé ale peníze neviděli

Analýza ministerstva zjistila, že aby byl projekt reálný, muselo by přijít o práci všech šest stovek současných pečovatelů a zároveň by pořád bylo 40 procent nových pečovatelů MSS bez práce. Druhá možnost? Počet klientů by musel okamžitě narůst o 165 procent. A tak se spustily kontroly.

Generální ředitelství úřadu práce po nich příliv dalších peněz do MSS stoplo. A firma se vzápětí ocitla v insolvenci a následně v likvidaci. Tři stovky už přeškolených nezaměstnaných spadly zase do evidence úřadu práce. MSS jim dodnes dluží výplaty, na které dotace dostávala.

Jestli firma někdy peníze státu vrátí, je obtížné zjistit. Podnikatel Zeman na dotazy nereaguje. "Ty prostředky neskončily na žádných podivných účtech, ale byly vyplaceny zaměstnancům," tvrdí ale jeho kolegyně ze správní rady Marksová-Tominová.

Ač má být ve středu prezidentem Milošem Zemanem jmenována do křesla ministerstva, které MSS odmítlo vyplácet další finance, ona záměru stále věří.

"Někteří lidé mi říkali, že moje jméno v projektu bylo zneužito. Dosud jsem ale neviděla žádný důkaz, který by byl s tvrzeními pana Zemana v rozporu. Stále nemám v ruce žádný dokument, který by dokazoval, že přidělené prostředky nebyly využity přesně v souladu se schváleným projektem. Podle mého názoru není oprávněné žádat finance zpět. Dodnes nerozumím tomu, proč musel tento projekt jít do likvidace," dodala Marksová-Tominová.