Důl Mír skončil v konkurzu, brzy by se ale mohlo znovu fárat

Důl Mír skončil v konkurzu, brzy by se ale mohlo znovu fárat | foto: Radek Miča, MAFRA

Mír skončil v konkurzu, teď hledá investora

  • 0
Deset největších věřitelů společnosti Lignit Hodonín se sešlo u Krajského soudu v Brně. Reorganizaci firmy nenavrhl žádný z nich a poslední lignitový důl v Česku Mír tak skončil v konkurzu. Insolvenční správce teď hledá silného investora. Na nové zahájení těžby čekají desítky propuštěných horníků.

Pohledávkám ve výši přes čtyři sta milionů korun, které Lignit bývalých majitelů Josefa Foltýna a Františka Vláčila dluží desítkám věřitelů, vévodí ta, již firma dluží energetické společnosti ČEZ. Tvoří totiž necelou polovinu této astronomické sumy.

Zájemců o důl je více, patří mezi ně i tuzemské firmy

I když věřitelé poslali při jednání krajského soudu v Brně společnost Lignit do konkurzu, podle insolvenčního správce Tomáše Kučery jsou přesto šance na znovurozjetí těžby v dole poměrně vysoké. Našel se podle něho totiž silný investor, který hodlá těžbu v mikulčickém dole v brzké době obnovit. Jeho jméno ale zatím insolvenční správce tají.

Důl Mír

Běžně se v Mikulčicích těžilo kolem 600 tisíc tun uhlí ročně. V dobách svého největšího rozkvětu v polovině 90. let vyprodukoval Důl Mír v Mikulčicích rekordních 900 tisíc tun uhlí.

Po roce 2000 to byla zhruba polovina - 460 tisíc tun ročně. Letos těžba zatím stojí. Stále se hledá silný investor, který ji obnoví.

"Chci, aby byl Důl Mír následně po vyhlášení konkurzu prodán jako celek se zachováním zaměstnanosti," ujistil insolvenční správce Tomáš Kučera. Ten se už také sešel s tříčlenným věřitelským výborem. Jak také Kučera prozradil, ve hře je skutečně několik zájemců. A to nejen ze zahraničí, ale zejména z Česka.

"Budu se snažit celou záležitost řešit velmi rychle a najít co nejdříve kupce. Jedině tak zabráním rostoucím nákladům na údržbu dolu v krizovém režimu," vysvětlil.

Ten podle něho spolkne kvůli neustálé nutnosti odčerpávat vodu z šachty měsíčně tři miliony korun bez toho, že by důl produkoval zisk z těžby. Jméno společnosti, se kterou by měl podle šéfa odborů dolu Vojtěcha Salajky už dnes Kučera v Praze vyjednávat, ale prozradit nechtěl ani on, ani Salajka.

"Je to někdo z okruhu tuzemských firem se zkušenostmi s energetikou," naznačil pouze insolvenční správce. Ten ještě popsal přezkumný soud, na který se v rámci největších věřitelů dostavili jak zástupci ČEZu, pojišťoven a báňské služby, tak i dodavatelské firmy strojního vybavení dolu.

Propuštění horníci skončili na podpoře a sociálních dávkách

"Situaci jsem ochoten provizorně zatím řešit i pronájmem dolu. Tak za měsíc, za dva," řekl správce Kučera. Na každé jeho slovo teď netrpělivě čekají desítky propuštěných horníků. Ti na Hodonínsku totiž nemohou o práci ani zavadit.

"Chlapům, kterým je pod padesát let, skončila posledním květnem po pěti měsících nezaměstnanosti podpora a jsou odkázáni pouze na sociální dávky," popsal tvrdý sociální dopad, který horníci pocítili po hromadném propouštění v dole začátkem roku, jeden z nich. MF DNES své jméno však uvést nechtěl. Bojí se, že by už pak práci v dole nedostal.

Přesto ví o tom, že se předáci dolu zúčastnili jednání, na kterém padla podmínka, kterou budoucí investor chce mít před koupí dolu zajištěnu.

"Požaduje jistotu, že okamžitě nastoupí minimálně sto padesát horníků schopných ihned fárat," řekl šéf hornických odborů Vojtěch Salajka. Podle něho je to reálné. Vynikající je dle jeho názoru zpráva, že majoritní odběratel uhlí, společnost ČEZ, má i nadále zájem jej z mikulčického dolu odebírat. "

Jednání o ceně a množství by mělo proběhnout dnes," naznačil Salajka z odborů, který ví, že je tento partner pro budoucnost dolu naprosto klíčovým hráčem.

Důl Mír

Běžně se v Mikulčicích těžilo kolem 600 tisíc tun uhlí ročně. V dobách svého největšího rozkvětu v polovině 90. let vyprodukoval Důl Mír v Mikulčicích rekordních 900 tisíc tun uhlí. Po roce 2000 to byla zhruba polovina - 460 tisíc tun ročně. Letos těžba zatím stojí. Stále se hledá silný investor, který ji obnoví.