Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Místní nechtějí, aby byl soutok Dyje a Moravy novou chráněnou oblastí

  • 1
Ministersto životního prostředí usiluje o to, aby se stal soutok Dyje a Moravy novou chráněnou oblastí. Proti jsou starostové okolních obcí, hospodářská komora, představitelé Lednickovaltického areálu, Jihomoravský kraj a dokonce i břeclavští ochránci přírody.

Plán přijel na jižní Moravu obhajovat ministr životního prostředí Jan Dusík v pátek.

Navržené území soutoku Moravy a Dyje a niv obou řek v délce několika kilometrů je již dnes chráněno evropským režimem Natura 2000. Ministerstvo argumentuje, že chce tyto oblasti chránit více.

"Nachází se zde unikátní kombinace panonské biogeografické oblasti, která u nás tvoří jen pět procent území, a přírodně ojedinělé a zachované kulturní krajiny," popsal ministr Dusík důvod pro vyhlášení oblasti Soutok.

Za nejcennější označil zachovalé lužní lesy, kterých je u nás velmi málo.

"Jak je oblast navržená, je pro nás nepřijatelné. Její čtvrtá zóna zasahuje až do jedné naší ulice a také do míst, kde plánujeme rozšíření lázeňského areálu," reagoval lednický starosta Libor Kabát.

Místní lidé nesouhlasí

Stavbu lázní by podle lednického starosty Kabáta nemusela budoucí chráněná oblast ohrozit. "Vloží se do toho ale další orgán, správa oblasti, která může stavbu komplikovat," dodal.

Ředitel břeclavské pobočky Českého svazu ochránců přírody Otakar Pražák nejvíce kritizuje způsob projednávání budoucí chráněné oblasti.

"Nechce ji tady nikdo z místních, ale lidé z Brna, Prahy a Českých Budějovic. Nejefektivnější ochrana přírody je přitom možná jen při domluvě s obyvateli," řekl Pražák.

Plánovaná chráněná oblast Soutok obsahuje území, které již dnes chrání evropský režim ochrany Natura 2000.

"Ta představuje spíše obecnou ochranu, u chráněné krajinné oblasti už ale zákon přesně stanovuje, co se tam nesmí. U spousty věcí je dáno, že jsou povolené jen se souhlasem správy oblasti. To je velký rozdíl," popsal Pražák.

"Je to nesmysl"

Představitelům ODS zase vadí, že již vyhlašování oblasti Natura 2000 před lety stát vůbec neprojednal s dotčenými obcemi. Požadují, aby o budoucnosti oblasti mohli rozhodnout místní.

"Vyhlášení lokality na soutoku Moravy a Dyje chráněnou krajinnou oblastí je nesmysl a krok, kterým ekologičtí fanatikové z ministerstva životního prostředí napáchají na jižní Moravě významné škody," prohlásil předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Ačkoli proces vyhlašování chráněné oblasti oficiálně ještě nezačal, nesouhlasné stanovisko ministrovi zaslala i břeclavská agrární a hospodářská komora.

"Dojde k jednoznačnému oslabení místních samospráv na úkor správy oblasti. Ta bude moci místní záměry zablokovat," uvádí stanovisko zaslané ministrovi.

Příroda versus kulturní hodnoty

Proti vyhlášení oblasti se vyjádřili i představitelé Lednicko-valtického areálu. Plánovaná chráněná oblast má totiž zasahovat i do lednického zámeckého parku.

 "Vzniknou tak podmínky, které zvýhodňují prosazování zájmů ochrany přírody oproti ostatním zájmům, například ochraně kulturně-historických hodnot," řekla Eva Horsáková,manažerka areálu.

S tím souhlasí i břeclavští ochránci přírody. "Například bobr, jenž je teď v zámeckém parku velkým problémem, by se stal chráněným objektem číslo jedna," vysvětlil Pražák.