Zvěře v lesích jižní Moravy je málo. Místo honů tak myslivci vyrazí zvěř krmit. Ilustrační foto

Zvěře v lesích jižní Moravy je málo. Místo honů tak myslivci vyrazí zvěř krmit. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Místo flinty berou myslivci na hon krmení. Zvěře v lesích je málo

  • 1
Začaly hony, ale v lesích jižní Moravy není co lovit. Hlavně bažanti mají hodně špatný rok. Myslivci to uznávají a některé hony ruší. Do lesa sice půjdou, avšak místo flinty si přes rameno hodí pytel obilí. Nebudou zvěř střílet, ale krmit.

Myslivecký spolek ve Chvalovicích na Znojemsku vydal na schůzi vážné rozhodnutí: Drobné zvěře je letos tak málo, že místo šesti tradičních honů uděláme jen tři. A když bude zajíců a bažantů opravdu tak málo, jak se zdá, stopneme i ty.

Lovci by vyráželi jen na škodnou, jinak by do lesů chodili krmit. "Špatné je to hlavně s pernatou zvěří, té je minimum. Termíny honů jsme nezrušili, ve třech však pojedeme do lesa s krmením," říká hospodář mysliveckého spolku ve Chvalovicích Petr Schuttermeier.

Život jelenů siky Dybovského v oboře Volský žlab u Ronova nad Sázavou.Život jelenů siky Dybovského v oboře Volský žlab u Ronova nad Sázavou.

Málo je jak bažantů, tak i zajíců. "Byla dlouhá zima, hodně mokré jaro a bažanti přišli o první snůšku," vysvětluje. "Drobné zvěře je málo i kvůli tomu, že je hodně škodné, loví ji i lišky a divočáci," míní Dušan Komoň, myslivecký hospodář spolku Podhoří ve Velkých Opatovicích.

Zajíce a bažanty tady dokonce neloví už několik let. "Abychom je měli aspoň do tomboly na myslivecký bál, kupujeme je od jiných spolků, které jsou na tom lépe. My chodíme na divočáky a těch je zase až moc," dodal.

Nehoní, nestřílí, zakládají pole

Spolek Rohozec na Brněnsku dělal každý rok tři hony. "Letos budou jen dva," říká jeho člen Milan Hejl. "Drobné zvěře je málo, tak proč ji máme ještě decimovat," říká Hejl.

Zdejší myslivci podle něho nejen poctivě krmí, ale kvůli zvěři zakládají i pole. Pěstují na nich třeba svazenku, již zapomenutou zemědělskou plodinu, obilí nebo hořčici. A nesklízí je nejen proto, aby měla zvěř potravu, ale aby se mohla ukrýt, když jsou pole na podzim všude zoraná.

Dokonce tady nyní vymýšlí novou konstrukci takzvaných zásypů, do kterých dávají drobné zvěři zbytky obilí z čističek. "Chceme je udělat tak, aby se k potravě dostali bažanti i zajíci a neprolezla tam za nimi škodná nebo srnčí. V zásypech se často schovává," vysvětluje Milan Hejl.

Zvěřinu na stůl dodají obory

To, že si myslivci pořádně nezaloví, ovšem neznamená, že gurmáni budou muset oželet zajíce na smetaně a smířit se jen s kuřetem á la bažant. Zvěřinu dodají obory.

"Již v minulých letech se často stávalo, že si myslivci od nás kupovali do tomboly bažanty. Odchováváme je uměle a máme jich dost. Ročně zhruba šest tisíc a někdy je skoro problém je všechny prodat," říká jednatel firmy Daba z Hrušovan nad Jevišovkou Zdeněk Herzog.

O tom, že bažantů je letos málo a hony se ruší, už slyšel. "Více objednávek na bažanty však zatím nemáme," říká. Připustil však, že se to může změnit. "Hony teprve začínají," dodal.