Zničená místa na modelu Brna z roku 1645. Odlitek zhotovila vyhlášená umělecká

Zničená místa na modelu Brna z roku 1645. Odlitek zhotovila vyhlášená umělecká slévárna DSB Euro v Blansku. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Model Brna z roku 1645 z náměstí zmizí, jeho oprava vyjde na 300 tisíc

  • 21
Jen rok vydržel na Moravském náměstí v Brně odlitek modelu města na konci třicetileté války (1645). Nyní potřebuje změny za skoro 300 tisíc korun. Podobný model v Olomouci za devět let nepotřeboval větší opravu. V Brně totiž tvůrci miniaturní budovy jen přilepili.

Z Moravského náměstí teď historický model Brna zmizí. Kvůli častým útokům vandalů jej po roce od instalování čeká oprava za 286 tisíc korun. Jen rekonstrukce bronzové mapy přijde zhruba na sto tisíc.

Brno roku 1645

Na návrhu se podílela společnost Archaia. Podle jejích plánů vytvořili v kuřimské firmě MCAE Systems model, který sloužil jako podklad pro slévárnu. Odlitek zhotovila vyhlášená umělecká slévárna DSB Euro v Blansku. I s podstavcem jej brněnská firma Dopravní a inženýrské stavitelství dodala při rekonstrukci Moravského náměstí za zhruba 3,8 milionu korun.

V nedaleké Olomouci přitom stála oprava podobného modelu za devět let, co láká turisty, pouze dva tisíce korun. Ve stotisícové Olomouci nainstalovali bronzový model města na Horním náměstí v roce 2002.

"Od té doby s ním prakticky nebyly žádné problémy. Jen jednou nám kdosi odšrouboval věžičku, ale sám ji přinesl. Oprava přišla na dva tisíce korun," potvrdila mluvčí Olomouce Jana Doleželová.

Brněnský model stál téměř čtyři miliony a čeká na opravu, protože z něj za rok nenechavci několikrát vypáčili domečky, které stály samostatně.

Zaměstnanci blanenské slévárny DSB Euro, kteří před rokem brněnský model odlili, domečky dvakrát doplnili zdarma. Teď už radním došla trpělivost a rozhodli, že model opraví.

Domečky mají být nahraditelné

Jak je možné, že z modelu šly zmenšeniny odtrhnout? "V zadání soutěže stálo, že některé stavby mají být nahraditelné. Určité domy tedy byly přilepené speciálním lepidlem, aby je bylo možné nahradit. Nebyly přivařené," popsal Radek Mičánek z DSB Euro.

Zničená místa na modelu Brna z roku 1645. Odlitek zhotovila vyhlášená umělecká
Zničená místa na modelu Brna z roku 1645. Odlitek zhotovila vyhlášená umělecká
Zničená místa na modelu Brna z roku 1645. Odlitek zhotovila vyhlášená umělecká

To v Olomouci drží domečky napevno. "Náš model je prakticky nezničitelný. Všechno, co šlo, je vyrobené z jednoho kusu. Ostatní domečky jsou pevně přivařené či přišroubované," popsala mluvčí Doleželová.

O podobě brněnského modelu přímo rozhodlo vedení města už v zadání soutěže. Po roce, kdy vandalové několikrát domečky a kostely vytrhali, radní obrátili a chtějí, aby ministavby byly napevno.

"Problém není v kvalitě. Model zcela vyhovoval našemu zadání, byl provedený perfektně. Nečekali jsme však, že lidé vynaloží tak velkou sílu a domky si budou odnášet," připustil před časem náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Stavby, které byly samostatně přilepené, se teď v dílně přivaří, aby už nešly odtrhnout. Vše se pak znovu přepatinuje.

Celá oprava, při níž se musí částečně rozlámat kamenný podstavec modelu, přijde na 286 tisíc. "Velký podíl na částce nese fakt, že se musí model odvézt do dílny," zdůraznil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Zakázku opět provede firma Dopravní a inženýrské stavitelství, která rekonstruovala celé náměstí. Ta nejspíš opět osloví blanenskou slévárnu.

Podle ředitele slévárny DSB Euro Milana Hlaváče přivařením 24 domů problém neskončí. Právě naopak. "Po přivaření se nebudou domy vytrhávat, ale lámat. Třeba věžičky kostelů. Deska by se pak musela zase odmontovat," míní ředitel.

Firma prý už před dodáním upozorňovala na to, že by model potřeboval skleněný kryt. "Co by z něj ale pak občané měli? Takhle nemůžeme vandalům ustupovat," reagoval náměstek Kotzian.