Zámek v Moravském Krumlově po odstěhování pláten Muchovy Slovanské epopeje a...

Zámek v Moravském Krumlově po odstěhování pláten Muchovy Slovanské epopeje a následné rekonstrukci znovu ožívá. Ve středu 17. dubna v něm proběhla vernisáž Zámek žije!, na výstavě se představuje výtvarník Vladimír Franz s partnerkou Idou Saudkovou a fotograf MF DNES Jiří Salik Sláma se svým otcem Jiřím Slámou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zámek, který přišel o Slovanskou epopej, oživuje i výtvarník Franz

  • 2
Zámek v Moravském Krumlově přišel v roce 2011 se Slovanskou epopejí, která si odvezli do Prahy, i o návštěvníky. Teď se po rekonstrukci opět probouzí, i když to vypadá, že se do něj slavný soubor Alfonse Muchy nevrátí. Návštěvníky láká třeba na obrazy bývalého kandidáta na českého prezidenta Vladimíra Franze.

Uběhly téměř tři roky, co Moravský Krumlov hostil Muchovu Slovanskou epopej. Od té doby se město potýká s tím, jak přilákat turisty. Teď může být všechno jinak - zámek je opravený a vrací se do něj velké výstavy.

V plné parádě se návštěvníkům opravená památka ukázala ve středu při slavnostní vernisáži fotografů otce a syna Jiřích Slámových a malíře Vladimíra Franze.

Vladimír Franz v Krumlově

Ten si nově opravené prostory pochvaloval. "Jsem rád, že své obrazy můžu vystavovat právě tady, protože většina pláten vznikala v blízkých Valticích," zhodnotil spokojeně.

Moravskokrumlovský zámek byl od podzimu roku 2012 zavřený a lidem se otevřel až nyní. Nákladná rekonstrukce dělníkům zabrala více než rok a společnost Incheba, která zámek vlastní, do oprav investovala přes osm milionů korun.

Podle ředitele Městského kulturního střediska Bořivoje Švéda se návštěvníkům na znovuotevření delší dobu vyplatilo počkat. "Před opravami byl zámek hodně zdevastovaný, teď je vidět velký kus práce. Je to příslib pro tuto sezonu i do budoucna," prohlásil.

Epopej se nevrátí, 25 tisíc lidí ročně už nepřijde

Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny znamená otevření vylepšených prostorů zámku novou kulturní kapitolu města. Věří, že se díky výstavám do města opět vrátí život.

"Asi k nám už nepřijede pětadvacet tisíc lidí ročně, jak tomu bylo v dobách, kdy zámek vystavoval Muchovu Epopej. Chceme nalákat aspoň deset tisíc," doufá.

Strachuje se oprávněně. Společnost Incheba sice splnila svůj slib a opravila kapli, rytířský sál i dalších pět místností, aby se Epopej mohla vrátit z Prahy zpátky domů. I přes jejich snahu to však vypadá, že se obrazy do zámku nevrátí.

"Do hlavního města Epopej restaurátoři odvezli v roce 2011, protože zámek byl na spadnutí a vypršela nám zápůjční smlouva," vysvětlil starosta, proč město o dílo přišlo. Teď Pražané o dva roky prodloužili nájemní smlouvu Muchových pláten a v roce 2017 Epopej poputuje až do Japonska.

Konec mrtvého města

Moravský Krumlov se chce obejít i bez Epopeje. Kromě výstav má radnice další plány. "Na dětský den plánujeme otevřít zámecký areál nebo nové vodní atrakce na koupališti," představuje Třetina. Město se chce zaměřit především na rodiny s dětmi.

Vedení Moravského Krumlova jedná i o tom, že by město zámek odkoupilo. "Pokud bychom se dohodli, představíme místním možnosti, jak by se dal zámek využít a z čeho bychom mohli platit jeho provoz," prohlásil Třetina. O využití zámku by nerozhodovali jen zastupitelé, ale zapojili by se i lidé v referendu.

"Pro takto rozsáhlý areál, jakým zámek bezesporu je, máme rozpracováno hodně nápadů, které bychom lidem ukázali," ujišťuje. Zatím jde však o hudbu daleké budoucnosti, majitel by nejdřív musel předložit nabídku s podmínkami včetně ceny.

Minulé turistické sezony nestály za nic. "Dřív se lidé jezdili podívat nejen na Epopej, ale rozjeli se i do okolí. Žil tak celý region," vzpomíná. Teď do Moravského Krumlova turisté míří hlavně na jednodenní výlety.

Nezájmem trpí hlavně restaurace, kterým výrazně klesly tržby. "Pokles zájmu je u nich opravdu výrazný. Lidé se ze zámku vždycky stavovali na oběd a jezdilo sem hodně rodin," vysvětluje Třetina. Zkrachovaly třeba restaurace v centru města.

Menší zájem turistů potvrzuje i provozní hotelu Epopej, který nese stejný název jako slavné Muchovo dílo. Od přestěhování slavného plátna hotel bojuje o přežití. "Doufám, že nám opravený zámek přinese víc zákazníků aspoň o víkendech," povzdechl si provozní Lukáš Havel.

Výstava představí i Lichtenštejny ve městě

Aby město ožilo, zámek v dubnu hostí i další výstavy. Moravský Krumlov na prahu nové turistické sezony připravil projekt Zámek žije!, kterým bude lákat všechny kulturní příznivce.

"Historická výstava představí dějiny rodu Lichtenštejnů ve městě, další nabídne exponáty z muzea Moravského Krumlova. Po Muchově Epopeji teď bude největším lákadlem asi Vladimír Franz, který vystavuje do konce září," myslí si mluvčí výstavy Veronika Slámová.

Moravský Krumlov byl pro dílo famózního malíře Alfonse Muchy dlouhé roky synonymem. Azyl Slovanské epopeji poskytoval takřka padesát let a zajistil městu velký příval turistů. V roce 2010 pražští radní rozhodli, že slavná plátna přestěhují do Veletržního paláce v Praze, kde jsou k vidění doteď.