Zatímco veltlínu předpovídají moravští vinaři budoucnost, s müllerem si už tak jistí nejsou (Ilustrační snímek).

Zatímco veltlínu předpovídají moravští vinaři budoucnost, s müllerem si už tak jistí nejsou (Ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Moravští vinaři sází na muškát, zemědělci nahradili mák kukuřicí

  • 12
Jihomoravští vinaři sice na svých vinicích nejčastěji pěstují Veltlínské zelené, ale letos budou sázet hlavně Muškát moravský a také Pálavu. A tamní zemědělci zase zanevřeli na mák a místo něj letos zasejí víc kukuřice.

Vinotéky jižní Moravy jsou sice plné chardonnay, tramínů, sauvignonů, ale ve vinicích kraje stále kraluje staré dobré Veltlínské zelené a Müller Thurgau. Obě odrůdy v nich dokonce přesvědčivě vedou. Veltlínu vinaři předpovídají i dobrou budoucnost, s müllerem si už ovšem tak jistí nejsou.

Nejčastější odrůdy

Bílé odrůdy (pěstují se na zhruba 10 tisících hektarů)
Veltlínské zelené (14,8 %), Müller Thurgau (14 %), Ryzlink vlašský (11,2 %), Ryzlink rýnský (10,8 %), Sauvignon (7,8 %), Chardonnay (7,3 %), Rulandské bílé (6,8 %), Rulandské šedé ( 6,5 %), Tramín červený (5,7 %), Muškát moravský (3,3 %), Neuburské (2,9 %), Veltlínské červené rané (2 %), Pálava (1,9 %), Sylvánské zelené (1,1 %)

Červené odrůdy (pěstují se na zhruba 5 tisících hektarů)
Svatovavřinecké (22,8 %), Frankovka (21,6 %), Zweigeltrebe (14,4 %), Rulandské modré (11,6 %), Modrý Portugal (10,6 %), André (4,9 %), Cabernet Moravia (3,9 %)

Zdroj: Český statistický úřad

Statistici nyní spočítali, že je na Moravě Veltlínské zelené na patnácti procentech vinic. To, že je ho v kraji tolik, souvisí podle vinařů i s Rakouskem. "Tam je jeho podíl dokonce třicetiprocentní, je to tamní nejpěstovanější odrůda," řekl předseda Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Veltlínské zelené oblasti prostě sedí. "Dává pravidelně slušnou sklizeň, je chuťově plastické, hodí se i na výrobu sektů," vypočítal některé výhody odrůdy Machovec.

Jestli povede vinařskou ligu i za dvacet třicet let, to už si netroufá tvrdit. "Je sice snaha natáhnout plodnost vinic až ke čtyřiceti letům, ale mnohé z nich je třeba obnovit a pěstitelé už sází a budou sázet i jiné odrůdy," podotkl Machovec.

Budoucnost? Opět veltlín

Kdyby však měl odhadnout, jestli v budoucnu bude víc Veltlínského zeleného nebo třeba odrůdy Müller Thurgau, sázel by opět na veltlínské.

Vinic starších než dvacet let je v kraji téměř polovina. V posledních letech se moc neobnovovaly, a když už, tak hlavně v mikulovské oblasti. Letos i v příštím roce se jich vysazovat víc bude.

Vinofrukt Dolní Dunajovice, jeden ze tří největších pěstitelů sazenic vinné révy v zemi, dokonce tvrdí, že poptávka je tak velká, že v révové školce mají o třicet procent více sazenic než v minulých letech.

"Nejvíce se nyní vysazuje Muškát moravský, Pálava a pak Ryzlink vlašský. Z červených odrůd jdou nejvíce německé odrůdy Dornfelder a Hibernal," naznačil výrobní náměstek společnosti Vinofrukt Pavel Herko.

Letos pokvete méně máku

Jisté změny čekají i jiné plodiny. Když před dvěma lety vyseli u Boleradic na Břeclavsku zemědělci mák, fialový lán v červnu vzbuzoval takovou pozornost, že u něj zastavovaly i autobusy, aby si tu nádheru mohli lidé v klidu vyfotografovat.

Makové pole u Horních Dunajovic
Makové pole u Horních Dunajovic
Makové pole u Horních Dunajovic

Makové pole u Horních Dunajovic z června roku 2009.

Letos takových příležitostí ke kochání bude na jižní Moravě mnohem méně. Krajina bude pro oko nudnější, protože například pěstování máku letos mnozí zemědělci vzdali.

O to více zasejí kukuřice. Její výnos je jistější a má slušný odbyt, a to i mimo potravinářský průmysl. "Letos zvýšíme pěstování kukuřice o patnáct procent na úkor máku," přiblížil například Vítězslav Navrátil, předseda představenstva Zemědělského družstva Rostěnice, které patří k největším pěstitelům v kraji.

Mák je totiž problematický. "Jeho výnosy nejsou stabilní a ani cena není někdy výhodná. Nahradíme ho kukuřicí, budeme ji mít o deset procent více než vloni," potvrdil i ředitel společnosti Svornost Těmice na Hodonínsku Jaroslav Náplava.