Mráz na jižní Moravě v květnu spálil třetinu vinic. Vinaři se o poškozené

Mráz na jižní Moravě v květnu spálil třetinu vinic. Vinaři se o poškozené rostliny ale musejí starat jako o zdravé. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mráz spálil třetinu vinic, moravské víno kvůli tomu podraží

  • 53
Silné mrazy, které minulý týden zasáhly jižní Moravu, nebyly v kraji půl století. Mnozí je označují za nevysvětlitelnou záhadu: krátce po půlnoci začala na mnoha místech kraje teplota rychle klesat a dostala se až pod nulu. Vinaři kvůli mrazům přišli o třetinu úrody, i proto víno zřejmě podraží.

"Mráz trval od půlnoci do přibližně páté šesté hodiny ráno. Nejhůře byly postiženy oblasti na dně údolí nebo v nížinách," řekl vedoucí předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Milan Šálek.

Z jihomoravských stanic hlásili nejnižší teploty v Brodě nad Dyjí, kde naměřili k ránu -3,8 stupně Celsia.

Pro MF DNES udělali meteorologové analýzu teplot od 10. do 20. května několik desetiletí dozadu. "Letošní naměřené hodnoty jsou nejextrémnější za desítky let. Pro datum 18. května se jedná u většiny stanic o absolutní rekordy od roku 1961," upozornil Šálek.

Moravě nepřálo více povětrnostních jevů najednou

Velkopavlovický vinař Radomil Baloun tu noc nezamhouřil oka. "Věděli jsme, že teplota klesá. Kolem druhé hodiny se chlapi šli podívat na teploměr, ve tři hodiny jsme už stříkali vinohrad vodou," popsal Baloun. Na mokrém vinohradu si totiž mráz musel nejdřív poradit s vodou, ta na listech zamrzla a krusta je ochránila. Vinař si tak zachránil devadesát procent úrody. Jiní zase začali vinohrad dýmit, bez úspěchu.

Zemědělci bojovali proti velké přesile. Nad jižní Moravou se totiž objevila nepříznivá konstelace hned několika jevů. "Po půlnoci nastalo téměř bezvětří, které bylo doprovázené vyjasněním a malou vlhkostí vzduchu," vysvětlil meteorolog Milan Šálek. V téměř nehybném vzduchu doliny rychle promrzaly.

"Rajčata i papriky mám pryč. Ale truhlíky v dvoumetrové výšce zůstaly nedotčené," řekla Věra Kousalová z Břeclavska. U jejího souseda na zahradě to vypadá, jako by někdo švihl v dvoumetrové výšce bičem. Co zůstalo dole, je zelené. Vršky vinic a kamčatských borůvek jsou spálené na uhel.

Květnový mráz tak podle vinařů zřejmě vstoupí i do kalkulací cen letošního vína. "Je možné, že víno zdraží. Bude záležet, kolik vína se urodí v Evropě. Pokud se k nám bude dovážet levně, tak i vinař, který chtěl kvůli neúrodě zdražit, nebude moci z konkurenčních důvodů," zmínil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Zmrzly i brambory, ty už ale znovu obrůstají

Podle Balouna zřejmě stoupne zájem o moravské víno. "Bude méně dostupné oproti slabším, méně chuťově kvalitním vínům, která ve velkém nakupují supermarkety v zahraničí," hodnotil.

Teplé počasí, které předcházelo studeným dnům na ledové muže, nalákalo mnoho zemědělců k sadbě brambor. "Zmrzly nám dvě třetiny pole. Ale už teď po pár dnech je vidět, že začínají obrůstat. Brambory budou, ale později," uvedl pracovník zemědělského družstva z Brněnska.

Zemědělci budou škody sčítat v létě, vinaři už je znají. Třetina vinic je pryč. "Nejhorší je, že se o ně musí pečovat stejně jako o zdravé, jen nebudou rodit," řekl posmutněle Baloun.