O padesát strážníků více než letos bude zasahovat v brněnských ulicích v roce 2016. Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na demonstrace chodit nepřestanu, slibuje muž, který skončil v poutech

  • 62
„Jednání policie mě znechucuje, ale chodit na demonstrace nepřestanu.“ Vzkazuje muž, který při oslavách 17. listopadu v Brně skončil v poutech. Zaměstnal několik policistů a strážníků, navíc dvakrát i zdravotníky. To vše poté, co přelomil jeden z transparentů na shromáždění komunistů.

Pavlu Hrazdilovi se nelíbilo, že během výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v Brně komunisté protestovali proti kapitalismu s portréty Lenina a Marxe a jeden z transparentů jim přelomil.

Pětice strážníků muže zatkla a odnášela k autu. Při tom se protestující zranil o opasek jednoho ze strážníků. Když jej předvedli na služebnu státní policie, na zraněného už čekala sanitka, kterou byl za doprovodu státních policistů transportován do nemocnice. Podle brněnské policejní mluvčí Andrey Strakové ale ošetření odmítl.

„Odmítl jsem spolupracovat s policií, protože mě na sílu odtáhli do nemocnice. Pak to gradovalo dalšími zásahy z jejich strany,“ popsal bez bližšího vysvětlení Pavel Hrazdil ze Šlapanic.

Hradil putoval znovu na policejní služebnu v Běhounské ulici. Po výslechu ale neodešel daleko. Kolemjdoucí ho našli večer před policejní služebnou, jak krvácí z hlavy.

„Zavolal nám svědek, že tam sedí muž se zraněním hlavy, přijela naše hlídka a tentýž muž znovu řekl, že odmítá ošetření. Nicméně sanitka přijela, protože ji zavolala nějaká žena. Uvázali mu obvaz, zraněný vstal a odešel,“ sdělil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Podle mluvčí zdravotnické záchranné služby Barbory Zuchové muž zdravotníkům řekl, že již ošetřený v nemocnici byl a jakoukoliv další pomoc odmítl.

Před dvěma roky Hrazdil pískal na prezidenta Zemana. Také skončil na policii

Protestující muž přitom za hlasité vyjadřování svých názorů neskončil na policii poprvé. Už v září 2013 v Brně na náměstí Svobody hvízdal při projevu prezidenta Miloše Zemana. Podle svědků byl k Hrazdilovi dav Zemanových příznivců agresivní, ale na výslechu tehdy skončil on a strávil tam několik hodin. (Více čtěte zde.)

Podle policistů spáchal přestupek proti veřejnému pořádku a shromažďovacímu právu. Zatím není jisté, jak policisté vyhodnotí úterní události, jestli předstoupí před přestupkovou komisi, nebo půjde o vážnější přečin.

„Vyhodnotíme videozáznamy, kvalifikace činu ještě nebyla stanovena,“ dodala Straková. Hrazdil říká, že ho policejní jednání na demonstracích znechucuje, ale aktivní být nepřestane. „Toto zažívám celý svůj život. Než natáhnu bačkory, aspoň se pokusím něco změnit. Abych si sám před sebou mohl říct: nevyšlo to, ale něco jsem zkusil,“ podotknul Hrazdil.