Muzejní noc v Brně

Muzejní noc v Brně - Lidová tvořivost na Husově ulici v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Muzejní noc v Brně vidělo 151 tisíc lidí, stavěli i hrady z dlažebních kostek

  • 11
Dlouhé fronty před Technickým muzeem v Brně i na "muzejní" autobusy na Moravském náměstí, centrum metropole plné lidí, ale hlavně dokořán otevřené dveře, muzeí, galerií a divadel. Jejich branami prošlo asi 151 tisíc lidí. Kromě muzejníků se předvedli také herci, kteří uspořádali Noc kejklířů.

Na rekonstruované Husově ulici před Moravskou galerií účastníci Muzejní noci stavěli z dlažebních kostek hrady a různé ornamenty a sochy.

Muzejní noc v Brně

"Domluvil jsem se se šéfem Moravské galerie Markem Pokorným, že na zem namaluji velký ornament. Sledovali mě účastníci Muzejní noci a začali brát kostky a stavět z nich různé sochy, nápisy a podobně," uvedl brněnský výtvarník Petr Kvíčala. 

Muzejní noc

Akce byla podle pořadatelů mimořádně úspěšná. Zapojilo se do ní šestnáct institucí, které provozují bezmála tři desítky budov. "V nich zaznamenali jejich pracovníci 151 000 vstupů, tedy o 23 000 více než při minulém ročníku," řekla ČTK mluvčí Moravské galerie Brno Lenka Němcová.

Lístky na autobusy zmizely

Kdo chtěl jet v sobotu večer do Předklášteří a na Mohylu míru se speciálními autobusy brněnského Dopravního podniku, měl smůlu. Všechny bezplatné jízdenky byly už v pátek odpoledne rozebrány. A další už nebyly.

"Místenky na linky C a H jsou už rozebrány a jízda pro další zájemce již není bohužel možná. To proto, že kapacita těchto muzeí je omezená," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

muzejní noc

Brněnská muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky za podpory ministerstva kultury. Uskutečňuje se za finanční podpory Brna a významným způsobem se na ní podílí i zdejší Dopravní podnik, který zajišťuje bezplatnou dopravu návštěvníků do výstavních budov mimo centrum města.
Celý program akce najdete - ZDE.

Muzejní noc v Brně - Kejklířská noc na Zelném trhu

Podle mluvčí Pohanové nebyl provoz na ostatních speciálních linkách omezen. "V případě potřeby se doprava operativně posílila na základě zájmu lidí," doplnila mluvčí.

Muzejní noc v Brně - autobusy na moravském náměstí

Strážníci se na Muzejní noc nijak zvlášť nechystali. "Máme dnes večer úplně běžnou hlídkovou činnost," uvedla v sobotu jejich mluvčí Denisa Kapitančiková.- čtěte Muzea budou mít otevřeno až do půlnoci, vstup je zdarma

Dlouhé fronty a krádeže muzejní noci

Muzejní noc 2009 otevřela desítkám tisíců lidí opět více galerií, muzeí a kostelů než loni. Největší nával byl již tradičně v Technickém muzeu, vyprodány byly také místenky do Muzea Brněnska v Předkláštěří. Krátce po 18:00 z Moravského náměstí vysílá osm speciálně "muzejněnočních linek" své první autobusy.
Jediné zklamání zažívají lidé, kteří se chtěli zajet podívat do Překlášteří. "Ještě nikdy jsem tam nebyla. Jen pořád kolem jezdím na kole," říká příteli zkormouceně dívka v bílém baretu. Místenky do autobusů jedoucích do Předklášteří a na Mohylu míru byly rozebrané už v pátek odpoledne. "Můžete tam zkusit jet jinak, ale nevím, jestli vás tam pustí," krčí rameny dispečer. Muzea mají omezenou kapacitu a přála si jen určitý počet lidí.
Šťastnější jsou výletníci do Rajhradu, na ty se místa dostanou. "Těším se na výstavu Hrabala a taky na prohlídku kláštera v Rajhradě, tam jsem byla na podzim a je moc pěkný. A pak se jistě vrátíme ještě do Brna a pokud bude čas, vydáme se do nějaké galerie," směje se natěšeně Libuše Fitová z Brna.
Autobusy jezdí po deseti minutách a žádné návaly se nekonají. "Najížděj zešikma a krokem," nabádá dispečer řidiče.
Na Petrově se konalo představení studentů JAMU Noemova holubice. Příběh o několika volně souvisejících obrazech, při kterých postupně herci i diváci obkrouží katedrálu. Poetické vyprávění vězně, kterého si za přítele vybralo čtyři sta holubic, uzavírá hru. A k obloze odlétají desítky holubů, které šťastný vězeň vypustil z klecí.
Před Technickým muzeem se táhne fronta dlouhá skoro 300 metrů. "To je jako v Paříži, když jsem čekala na Eiffelovku," směje se starší paní na přítelkyni a táhne ji ke zpáteční zastávce. Přicházejí o ordinaci prvorepublikového zubaře nebo trenažér, který se používal v autoškolách v 70. letech. Uvnitř navíc kadeřníci zdarma stříhali a ondulovali v historickém salonu. "To už nepamatujeme ani my," houkne na kamarádku asi padesátiletá žena při pohledu na kadeřnické pomůcky.
V Muzeu romské kultury se věštilo z dlaně. I na to však stála dlouhá fronta. "Jsem tady poprvé a hrozně se mi tady líbí," radostně vykládá mladík v muzeu v Bratislavské ulici. Na okamžik se otočí za sebe, kde před chvílí pokládal batoh. Radost střídá úlek a zmatek. Po batohu se slehla zem. Kreditní karta, telefon, doklady i peníze vyletěly komínem.
"Tak to už je dnes pátý. Běžte sepsat protokol za šatnářkou," stiskne rty muž z muzea. Tam čeká starší paní, které někdo přímo ze šatny ukradl tašku. "Měla jsem tam brýle na blízko za osm tisíc," říká smutně policejní hlídce, která za chvíli přijíždí na místo. (baf)

,