Petr Študent a Marek Tomek v muzeu | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vlaková pošta, to byla naše nejlepší práce, říkají nadšenci z muzea

  • 2
Nádraží v Lednici už přes dva měsíce každý víkend výrazně ožívá. I když se tu denně zastaví jen pár vlaků, unikátní muzeum vlakové pošty láká návštěvníky Lednickovaltického areálu k návratu do minulosti.

Začátkem prázdnin tu totiž zakotvil poštovní vůz z roku 1949. Majitelem je milovník železnice a bývalý pracovník vlakové pošty Marek Tomek.

Společně s kamarádem fotografem Petrem Študentem se mu totiž zastesklo po jejich původním zaměstnání. Tomkovi se nakonec povedlo jeden "archivní" poštovní vagon sehnat od sběratele.

"Kdysi jsme spolu ve vlakové poště jezdili a shodli jsme se, že tahle práce nás v životě nejvíc bavila," říká právník Tomek. Letní víkendy tak se Študentem prožívají mezi nasbíranými a pečlivě roztříděnými zásilkami ve starém voze na lednickém nádraží.

"Všichni kolegové, kteří ve vlakové poště pracovali, říkají, že je to to nejlepší, co v životě dělali. Je to svoboda a cestování," vysvětluje Študent, který je majitelem celé expozice uvnitř vagonu.

Vlaková pošta v Česku vyjela naposledy v roce 1999, oba milovníci poštovního řemesla tu pracovali téměř do jejího konce. "Mnoho lidí dnes ani neví, že vlaková pošta už v této podobě neexistuje," tvrdí Študent.

"Dnes už se prostě převáží pytle s dopisy a balíky. V původní podobě, kdy se za jízdy dopisy třídily a ve vozech pracovali zaměstnanci pošty, už vlaková pošta neexistuje," dodává zklamaně.

Ve vozech se topilo uhlím. "V létě tu bylo hrozné horko, v zimě zas šílená zima," říká Tomek, který se Študentem i tak nedá na své původní řemeslo dopustit.

Největší ostuda je, když musíte třídit ještě na peroně

Spojení sil milovníka vozů a milovníka poštovní expozice letos na jaře vyvrcholilo reálnou simulací práce vlakové pošty. Nadšenci vyjeli na trati Pohořelice – Vranovice. Během jízdy musela posádka zpracovat zásilky přesně tak, jak tomu bylo v minulosti.

"Jak jsem se pustili do práce, okamžitě jsem zapomněli, že se jedná o simulaci. Měli jsme strach, že nestihneme zásilky roztřídit a že budeme muset dodělávat ještě na peroně, to bývala největší ostuda," vypráví nadšeně majitel sbírky Študent.

Od počátku léta historický vůz stojí právě v Lednici. Oba pánové se tu snaží víkendovými prohlídkami expozice vydělat peníze na jeho rekonstrukci.

"Chceme zachovat autentičnost místa a zároveň vůz zrekonstruovat, začít bychom chtěli exteriérem," vysvětluje Tomek. Muzeum vlakové pošty je možné za dvacet korun navštívit každý víkend až do konce září. Tomek se Študentem plánují ve svém nadšení pokračovat i v budoucnu.