Myslivci na jižní Moravě se snaží přilákat děti i mládež prostřednictvím zájmových kroužků či přednášek, ani tato cesta však není úspěšná (Ilustrační foto).

Myslivci na jižní Moravě se snaží přilákat děti i mládež prostřednictvím zájmových kroužků či přednášek, ani tato cesta však není úspěšná (Ilustrační foto). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Myslivcům na jižní Moravě se nedostává mladé krve. Děti baví počítače

  • 3
Myslivci na jižní Moravě stárnou a mladí lidé se do myslivosti příliš nehrnou. Sdružení sice v kraji neubývá, nových členů se ovšem hlásí málo a zapojují se spíš jen děti myslivců.

"Mladí utekli daleko od životního stylu prarodičů. Když se jich zeptáte, zda by někdo vyměnil sezení u počítače za práci v lese, nechtějte vědět, co by vám odpověděli," popsal Svatoslav Ryšavý, předseda mysliveckého sdružení Hubertus z Miroslavi na Znojemsku.

Nevelká skupina 24 myslivců má věkový průměr 45 let. "Nejmladšímu je pětadvacet, nejstarší letos oslavil sedmdesátiny," řekl Ryšavý.

Skupiny myslivců se snaží přilákat děti i mládež prostřednictvím zájmových kroužků či přednášek, ani tato cesta však není úspěšná.

Zkoušky a investice do výbavy

Co stojí za současným nezájmem? "Jde o časově, ale i finančně náročný koníček. Honiteb ubývá, a tudíž není třeba ani tolik myslivců," přiblížil předseda brněnského Okresního mysliveckého spolku Zdeněk Sitař.

Kdo se chce stát myslivcem, musí složit odborné zkoušky a investovat do myslivecké výbavy. "Zkoušky se konají jednou ročně. K tomu je třeba připočítat roční praxi. Výbava přijde na minimálně 50 tisíc korun," dodal Sitař.

Problém je i tak trochu soupeřivost mezi generacemi. Mladých, nadšených lidí chodí v zeleném málo a musí zapadnout do kolektivu.

"Mladí myslivci se ale velmi těžko prosazují. Starší generace je nedůvěřivá," přiznal proděkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně Jan Dvořák.