Výstava betlémů ve šlapanickém Muzeu Brněnska

Výstava betlémů ve šlapanickém Muzeu Brněnska | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na betlémy máme sklad, říká sběratelka

  • 1
Čtyři sta. To číslo je pro Jarmilu Svobodovou ze Sivic významné - za svůj život totiž sesbírala nebo vyrobila právě tolik betlémů. Před třiceti pěti lety přitom dostala první Alšův papírový betlém. Skládání a lepení drobných postaviček se jí tak zalíbilo, že každým rokem vyráběla další a další betlémy.

Betlémů přibývalo. "Mám je úplně všude ve vitrínách a po zdech. Mám jich tolik, že je už ani po Vánocích neschovávám, takže je u nás můžete vidět po celý rok," popisuje sběratelka.

I tak musí mít speciální místnost. "Je to takové skladiště. Asi tři sta papírových betlémů mám rozložených a uložených v krabicích," popisuje Svobodová. Každou z krabic má popsanou, aby věděla, kde se který z jejích pokladů ukrývá.

Původ záhadného torza neodhalili ani v muzeu

Přitom říká, že betlémy nikdy sbírat nechtěla. "Když jsem byla malá, žádné nebyly, tak jsme si je sami vyráběli. Vedl nás k tomu tatínek," popisuje žena, která pochází z věřící rodiny.

Když sběratelka založila vlastní rodinu, začala s dětmi betlémy vystřihovat nebo třeba vyrábět z moduritu.

"Vyráběli jsme je úplně ze všeho, co vás napadne," vzpomíná. Nejvíc má sice papírových, ale ve sbírce u Svobodů najdete betlémy ze dřeva, z foukaného či taveného skla, keramiky, porcelánu nebo moduritu.

"Některé z nich jsou velmi staré a taky hodnotné," říká Svobodová. K unikátům v její sbírce patří například třebíčské skříňové betlémy.

"Hodně betlémů jsem dostala od přátel. Jeden mi vyrobili třeba z vizovického pečiva, perníku, jiní betlémy uháčkovali nebo ušili," uvedla Svobodová.

Její kolekce však neobsahuje pouze tuzemská ztvárnění narození Ježíše Krista. "Mám betlém, který je původně z Peru, ten jsem si dovezla z Itálie. Koupila jsem ho na tržišti od indiánů," prozradila sběratelka, která o sobě říká, že má ráda všechny staré věci, a tak chodí po bazarech a hledá, jestli neobjeví nějaký poklad.

"Když vidím opravdový unikát, musím ho mít. Ale rozhodně betlémy nevyhledávám cíleně. Vždy najdu něco náhodou," popisuje žena.

Tak získala třeba torzo dřevěného betlému, u kterého se jí doposud nepodařilo zjistit stáří ani region, ze kterého pochází.

Může být i více než sto padesát let starý. "Figurky mají olámané ruce, nohy, ale paní v etnografickém muzeu mi říkala, abych to nespravovala," uvedla Svobodová. Nejvřelejší vztah má k betlému, který jí darovala babička. Je to kralický betlém z roku 1910, z kterého zbylo už jen několik figurek.

Jarmila Svobodová už několik let svoje betlémy půjčuje na nejrůznější předvánoční výstavy. Na tři desítky jejích betlémů můžete vidět ve šlapanickém muzeu. Tam se až do 10. ledna koná výstava Vyšla hvězda nad Betlémem.