24. ledna 2010 byla ve vile Tugendhat podepsána smlouva o zahájení její rekonstrukce. Od té doby smí do funkcionalistického skvostu jen stavaři a restaurátoři. (21. leden 2011)

24. ledna 2010 byla ve vile Tugendhat podepsána smlouva o zahájení její rekonstrukce. Od té doby smí do funkcionalistického skvostu jen stavaři a restaurátoři. (21. leden 2011) | foto: Radek Miča, MAFRA

Na magistrát se vrátil úředník, který stojí za fiaskem s opravou Tugendhat

  • 5
Na brněnský magistrát se vrátil úředník, který přispěl k průšvihům kolem opravy náměstí Svobody a zpackaného výběrového řízení na vilu Tugendhat. Volbu Ladislava Juříčka na post šéfa odboru technických sítí kritizují opoziční lidovci i zelení. Radní ho ale brání, nikdo lepší se podle nich nepřihlásil.

Úterní zastupitelstvo města Brna mělo na programu skoro osmdesát bodů. Jedním z nich bylo i jmenování nového šéfa odboru technických sítí na brněnském magistrátu. Výběrová komise vybrala a rada schválila, že na tento post dosedne Ladislav Juříček.

Tuto volbu však kritizuje opoziční KDU-ČSL i Strana zelených. Kontroverzní úředník už na brněnském magistrátě totiž působil. Měl na starosti investiční úsek a po neprůhledném výběrovém řízení na opravu vily Tugendhat a po podivných machinacích při výběrovém řízení na opravu náměstí Svobody z něj odešel.

"Už s jeho novým jmenováním na magistrát nic nenaděláme, ale neznamená to, že budeme mlčet," rozčiloval se šéf klubu zelených Martin Ander. Podle něj existují audity, které se vážou k oběma kauzám, a ty potvrzují porušení zákona při zadávání obou zakázek.

Kdo je Ladislav Juříček

Už na konci 90. let pracoval na magistrátě jako vedoucí odboru investic. Šéfoval soutěži na opravu vily Tugendhat a byl vedoucím oddělení přípravy a realizace pozemních staveb.

Po nástupu čtyřkoalice do vedení města pracoval v Povodí Moravy. Tam měl na starosti investice. Neprůhledné hospodaření firmy z té doby prověřovala policie

Před svým nynějším comebackem na magistrát působil Juříček na radnici v Králově Poli.

Byť v nich není ani slovo o osobní zodpovědnosti Ladislava Juříčka. Ten měl však obě zakázky na starosti a podle Andera jsou pochybení v obou případech jeho vizitkou. "Jako šéf odboru technických sítí bude rozhodovat o stamilionech ročně," dodal Ander.

Nejde o jeho minulost, ale o to, jak bude plnit úkoly

Výběrové řízení na tento post bylo vypsané na podzim kvůli tomu, že současný šéf odchází do důchodu. Bylo dvoukolové. "Výběrová komise se na Juříčkovi shodla jednomyslně, stejně tak potom i rada města," potvrdil primátor Roman Onderka (ČSSD).

Nikdo lepší se prý nepřihlásil. "Jako jediný z kandidátů věděl, jak vlastně město a jeho mechanismy fungují," dodává Onderka. Výběr měl na starosti nejenom on, ale i tajemník magistrátu Pavel Loutocký, první náměstek Robert Kotzian nebo zastupitel a člen představenstva Technických sítí Miloslav Humpolíček.

Shodou náhod byl v minulém funkčním období Juříček asistentem starosty v Králově Poli, kde byl Humpolíček místostarostou. Juříčkovo jmenování brání Robert Kotzian, který má tento úsek na magistrátě na starosti.

"Ladislav Juříček prošel řádným výběrovým řízením, splnil všechny předpoklady a já nejsem jeho soudcem," tvrdí Kotzian s tím, že nejde o Juříčkovu minulost, ale o to, jak bude plnit svěřené úkoly.

Poprask může být podle Onderky výsledkem osobní nevraživosti

Ty se budou týkat všeho, co v Brně a pod ním souvisí se sítěmi: tedy kanalizace, vodovodů, retenčních nádrží či veřejného osvětlení. Nejde jen o rekonstrukci a údržbu stávajících sítí, ale i o jejich rozšiřování. Což jsou milionové zakázky. Třeba retenční nádrž Jeneweinova je jednou z největších letošních magistrátních investic, město přijde tento rok na 152 milionů.

Podle primátora může být poprask kolem Juříčkova jmenování na vysoký úřednický post hlavně výsledkem osobních nevraživostí. "Pamatuji si ještě, jaké byly mezi ním a třeba Martinem Anderem nebo Jiřím Zlatuškou v minulém volebním období na magistrátě animozity," vzpomíná Onderka.

I tak: před sedmi lety byl Juříček sekretářem soutěže a vedoucím oddělení přípravy a realizace pozemních staveb magistrátu, který vyhlásil výběrové řízení na rekonstrukci vily Tugendhat. Tedy projektovou dokumentaci a stavební dozor za zhruba sto milionů korun.

Soutěž byla fiaskem, z komise odstoupil uznávaný odborník Zdeněk Jiran, výsledek napadli architekti kolem Jana Sapáka. Těm dal po sedmi letech za pravdu Nejvyšší správní soud i antimonopolní úřad, radnice musela výběrové řízení zrušit.

S rekonstrukcí náměstí Svobody, za kterou Juříček spoluzodpovídal na konci předminulého volebního období, také nebylo vše v pořádku. Následný audit zjistil čtrnáct porušení zákona. Už však nebylo koho potrestat, náměstí bylo opravené těsně před volbami v roce 2006 a vedení města se kompletně vyměnilo.