Černovická terasa

Černovická terasa | foto: Radek Miča, MAFRA

Na Černovické terase vyroste vyhlídková pyramida i golfové hřiště

  • 15
V sousedství průmyslových hal golfové hřiště, panoramatická pyramida, středisko adrenalinových sportů a cyklostezky. Tak by mohla vypadat budoucnost Černovické terasy mezi Černovicemi a Slatinou. Než ale bude moct projekt začít, musí se území zbavit starých ekologických zátěží. Po čtyřicet let tu totiž byly skládky.

"Město Brno nechalo zpracovat územní studii. Ta počítá s vybudováním víceúčelového parku v území vedle průmyslových hal. Ale než se park začne budovat, musí se plochy zabezpečit, aby se zabránilo pronikání škodlivin třeba do spodních vod. Skládka se shora zatěsní," popsala ekoložka Odboru územního plánování magistrátu Tereza Nepomucká. - čtěte Z Černovické terasy má být park

První pilotní část revitalizace skládek proběhla v letech 2006 a 2007. "Skládky byly prakticky na celém území, kde se těžil písek. Skládky se ale nevyvážejí, naopak, vytváří se na nich těsnící vrstva. Na ni se naveze zemina a plocha se pak může ozelenit," popsal Josef Černý z Odboru životního prostředí magistrátu.- čtěte Blízko hal Černovické terasy umírá zvěř

Bude to otázka desetiletí

Rekultivace skládek ale potrvá několik let, situaci totiž komplikují složité majetkové vztahy. Městu patří jen zlomek pozemků. Když před lety zakupovalo území pro pilotní projekt revitalizace, jen tehdy šlo o miliony korun.

"Požádáme ale o dotace z operačního programu Životní prostředí Evropské unie. Výše dotace může být až 85 procent," dodal Černý. Projekt parku bude se svým uvedením do praxe čekat na dokončení jednotlivých částí revitalizace.

Vizualizace poutní cesty na Černovické terase.Vizualizace poutní cesty na Černovické terase.

"Je to otázka desetiletí. Prioritou je odstranění ekologických zátěží," vysvětlila Nepomucká. Ve střední části dosud pracuje pískovna. Projekt počítá i s využitím jejích vytěžených ploch.

Nynější ekologický park při ulici Vinohradská chce návrh zase modernizovat a využívat jako naučné centrum pro školy a rodiny. Měl by vysvětlovat, jak se ekologicky likviduje odpad. K bioplynové stanici má přibýt sluneční elektrárna ve tvaru velkého kruhu.

Panorama, Kaňon a Nový Paradajs

Budoucí park rozděluje rozsáhlé území na několik různých částí. "Kolem dokola povede cyklostezka, která spojí Slatinu s Černovicemi, ze severu na jih pak povedou další stezky. Vznikne tu hned několik parků. Třeba ten úplně na severu, u Olomoucké ulice, se jmenuje Panorama. Odtud bude možný výhled na Brno," popsala Nepomucká.

Vizualizace vyhlídkové pyramidy na Černovické terase.Vizualizace sluneční elektrárny na Černovické terase.

Ve špičce terasy navrhl autor projektu Petr Kučera z ateliéru Ekologická dílna Brno pyramidu jako vyhlídkovou věž. Park Kaňon zase využívá starou pískovnu pro horolezectví či cyklotrial.

Ve střední části je navržený park Nový Paradajs. "Na jeho jednotlivých částech chceme zábavnou formou dokumentovat různé vývojové fáze civilizace," uvádí návrh Ekologické dílny Brno.

Vizualizace neolitické vesnice na Černovické terase.

V Novém Paradajsu by tak mohla vyrůst třeba neolitická vesnice, na které by děti mohly poznávat toto období pravěku.

Zábavní centrum hlavně pro děti je navržené při ulici Průmyslové hned naproti průmyslovým halám. Tady by měla být parkoviště, restaurace, záchody a půjčovna sportovních potřeb.

Návrh Petra Kučery počítá i s vybudováním kolejové dráhy pro drezíny.

Místo i pro golfisty

V jižní části, kolem současné retenční nádrže a podél dálnice D1, navrhli architekti cvičné golfové hřiště. K němu má ze Slatiny jezdit nová linka autobusů.

"Prostorový rozsah golfového areálu činí asi 30 hektarů, což odpovídá buď rozsáhlejší cvičné louce nebo sportovnímu hřišti s devíti jamkami. Větší hřiště s 18 nebo 27 jamkami je v této lokalitě v rozporu se zájmy města," uvádí návrh.