Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Na čistší vodu chybí miliardy

  • 2
Jihomoravskému kraji chybějí tři miliardy korun, aby splnil slib Evropské unii: do konce příštího roku mají mít všechny obce nad dva tisíce obyvatel vyřešeno čištění odpadních vod.

Jih Moravy patří mezi kraje v Česku, jimž chybí nejvíce peněz na splnění závazku, který dalo Česko při vstupu do Evropské unie. Čeho se slib týká? Lepšího čištění odpadních vod v menších městech a vesnicích.

Hůř je na tom jen Praha, Středočeský a Moravskoslezský kraj. - čtěte Polovina z 630 obcí stále nemá čističku, ČR hrozí sankce

Čističku musí mít 85 procent lidí

Kolik peněz chybí krajům

Praha 12 038*

Moravskoslezský 7 955

Středočeský 4 428

Jihomoravský 3 126

Pardubický 2 051

Liberecký 1 841

Královéhradecký 1 820

Zlínský 1 811

Ústecký 1 786

Olomoucký 1 357

Karlovarský 987

*částky jsou v ML korun

(Zdroj: Ministerstvo zemědělství)

"Nemám rád provizorní řešení," říká starosta Klobouk u Brna Zdeněk Bobek.

Přesto, kdyby bylo nejhůř, by se tato obec na Břeclavsku do něj pustila. Na čističku odpadních vod je totiž v Kloboukách zatím napojeno jen 80 procent obyvatel. A to je málo.

"Chtěli bychom kanalizaci dokončit celou a chystáme projektovou dokumentaci. Pokud ale neseženeme dotaci, budeme uvažovat o tom, že z vlastních prostředků na čističku napojíme alespoň dalších pět procent obyvatel. Tím bychom závazek splnili," říká kloboučský starosta.

Že obcím stačí zajistit čištění odpadních vod pro 85 procent obyvatel, potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. "Budeme však ještě o tom jednat s Evropskou komisí, abychom si ujasnili, že je to opravdu tak," řekl Vorlíček.

Stále chybí miliardy

Přestože se kanalizace a čističky staví v posledních letech jako na běžícím pásu a spolykaly již miliardy korun, všude tam, kde mají být, zřejmě nebudou.

"Kanalizaci již máme hotovou, ale zatím jsme napojeni na čističku v sousední obci. Potřebuje ale rekonstrukci a nyní se na ni pokoušíme získat peníze," říká starostka Vacenovic na Hodonínsku Blanka Babičková. Přiznala, že krizovou variantu ještě nemají.

I ve Vacenovicích a dalších obcích, které ještě závazek nesplnily, však nemusí být tak zle.

Některé obce v Česku jsou na tom daleko hůře a nejvíce starostí s čistěním odpadních vod by si měla dělat Praha, která na vyřešení tohoto problému potřebuje dokonce ještě dvanáct miliard korun.

"Termín na vyřešení odpadních vod se nezmění, ale chtěli bychom nyní vyjednat, aby byl závazek uznán za splněný, pokud je investice týkající se odpadních vod již rozjetá," řekl Vorlíček.

Blansko i Slavkov mají hotovo

Na druhé straně je však i na jižní Moravě dost obcí, kde už radní kvůli odpadní vodě mohou klidně spát. Z přehledu, který vypracovalo ministerstvo zemědělství, jak na tom jsou všechna místa, kterých se tato podmínka týká, vyplývá, že například v Blansku, ve Slavkově u Brna nebo ve Velkých Pavlovicích je už na kanalizaci napojeno sto procent obyvatel a mají i vyhovující čističku odpadních vod.

Velmi dobře jsou na tom Boskovice, Dubňany, Adamov, Letovice, Lysice, Miroslav, kde už je na kanalizaci napojeno přes devadesát procent obyvatel.

V hodině dvanácté se podle ministerstva tento problém řeší například v Moravanech u Brna, v Brně-Žebětíně a na zhruba dalších asi dvaceti místech kraje. "Za vodou" je například Vyškovsko.

"Celý projekt za zhruba půl miliardy korun, který byl rozdělený na pět etap, se dokončil letos v květnu," říká ředitel Vodovodů a kanalizací Vyškov Vladimír Kramář.