Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na daňky z Radějova čeká „masakr“, tvrdí ochranáři

  • 5
O masakru lesní zvěře v oboře Radějov na Hodonínsku hovoří ochránci přírody. Až trojnásobně se tu podle nich přemnožil počet chovaných daňků. Způsob nápravy, která vede k jejich redukci, však podle ochránců bere dech. Rovná se hromadné popravě, při níž musí lovci pobít stovky kusů za měsíc.

"Je velmi pravděpodobné, že odstřelu neuniknou ani březí samice," soudí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Podle něho nese odpovědnost za situaci nájemce obory, kterým je společnost Hamé Babice.

Podle ochránců zanedbali hospodáři sčítání stavu zvěře už v předchozích letech. Myslivci prý dlouhodobě nereagovali ani na varování odborníků.

"Nájemce popíral nárůst počtu chovaných zvířat, dokonce i poškození přírody, a dále pokračoval ve své strategii chovu," řekl Petr Stýblo.

Leoš Novotný prodal Hamé.To popírá Leoš Novotný, bývalý majitel společnosti Hamé. "V uplynulých pěti letech byly stavy zvěře počítány jedenkrát ročně, za účasti pracovníků Hamé, Lesů České republiky, Chráněné krajinné oblasti, životního prostředí a dalších. Podle toho byl pak stanoven plán lovu," upozornil na spolupráci se všemi orgány Novotný.

Kolik zvířat v oboře žije?

Zvýšený počet zvěře byl zjištěný až letos, kdy Hamé ve spolupráci s Lesy ČR navrhlo důkladné sčítání. "Oboru o rozloze 1 600 hektarů procházelo na sto pracovníků. Při tomto podrobném sčítání byl zjištěný dvojnásobný stav zvěře," nesouhlasí s uvedeným trojnásobkem Novotný.

Důvodem vysokého počtu daňků může být podle něho i vydatné krmení. "V oboře se velmi intenzivně přikrmuje, zvláště v zimním období. Také plot obory je porušován černou zvěří a spadlými stromy, přichází sem i zvěř zvenčí," míní Novotný.

Kolem hospodaření v daňčí oboře se vedou už dlouholeté spory mezi nájemcem, starosty okolních obcí i lidmi z Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, kam obora v Radějově patří.

Křehká rovnováha byla narušena

Ochránci se obávají především o vzácné orchideje, které v oboře rostou. Daňci je podle nich likvidují. Situace se vyhrotila zhruba před třemi lety. Křehká rovnováha mezi přírodou a působením zvěře vzala rychle za své.

"Lesní bylinný podrost začal mizet před očima, mladé stromky, které by měly založit novou generaci lesa, přestaly vlivem silného okusu odrůstat. Louky v přírodní rezervaci i jejím okolí přestaly kvést a začaly "vonět" trusem," popisuje následky přemnožení Petr Stýblo.

K redukcím stavů zvěře Hamé nepřistoupilo ani po upozornění ochránců přírody. Až teď, po posledním sčítání 27. ledna. "Aby nájemce splnil předpis, musel by přistoupit k intenzivnímu odlovu, který se ovšem rovná masakru," říká Petr Stýblo.

Kontrola ukázala, že v oboře na Hodonínsku, kde by mělo být chováno nejvíce 490 daňků, jich žije 1258. Bezmála 800 zvířat musí být neprodleně zlikvidováno.