Nefunkční hodiny stojí už měsíce na křižovatce ulic Koliště a Milady Horákové. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na hodiny v Brně se dá spolehnout. Jsou přesné až na výjimky

  • 4
Lidé, kteří se orientují podle hodin v centru Brna, si můžou být jisti jejich spolehlivostí. Až na výjimky jsou přesné. Test MF DNES ukázal, že z devatenácti strojů nefunguje jeden a u dvou čtyřbokých hodin je pokažený jeden strojek. Odchylky těch ostatních nepřesáhly tři minuty.

Napálit se může ten, kdo chodí přes Malinovského náměstí, a hlavně směrem od Cejlu. Tamější hodiny už dlouho hlásí téměř o tři hodiny napřed. Nefunkční hodiny stojí zase už měsíce na křižovatce ulic Koliště a Milady Horákové.

"Je tam přeseknutý kabel. To má na svědomí firma, která na křižovatce dělala výkopy kvůli vybydlenému rohovému domu. Oprava této přípojky bude poměrně složitá, je to na špatném místě," vysvětlil Dušan Postránecký z firmy SGR Jižní Morava, která v Brně vlastní 20 hodinových strojů.

Hodiny elektrikáři kontrolují jednou za 14 dní

Postránecký slíbil, že do konce roku se ručičky těchto hodin určitě znovu rozběhnou. "Přesně to ale říct nemůžu," dodal Postránecký. Kromě toho musejí elektrikáři opravit další dva nefungující strojky. Na Konečného a na Malinovského náměstí. "Jinak všechny hodiny kontrolujeme jednou za čtrnáct dní," upřesnil.

Většina městských hodin v Brně je ve vlastnictví soukromých firem. Město totiž nemá na provoz časomíry dost peněz. Proto také zmizelo několik hodinových strojů, které ještě před pár lety bývaly na pouličních lampách. Například na křižovatce Údolní ulice a Úvozu.

"Vím určitě, že se staráme o hodiny na Nové radnici," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára s odkazem na Technické sítě města Brna. Podle provozního ředitele Josefa Šarouna ale Technické sítě momentálně žádné hodiny neprovozují. Prostor pod ciferníky soukromé firmy pronajímají a z toho platí údržbu časomíry.

Hodiny na Malinovského náměstí v Brně

Hodiny na Malinovského náměstí v Brně ukazují o tři hodiny napřed.

Další nespolehlivé hodiny jsou například v Brně-Komárově na Mariánském náměstí. "Většinu času jdou špatně. Vlastní je totiž firma z Ústí nad Labem, takže než se sem kvůli opravě dostane, dost to trvá," říká místostarostka Anna Böhmová z Brna-jihu, která jako jedna z mála radnic vlastní městské hodiny. Jsou to ty v ulici Sokolova v Horních Heršpicích.

"Asi před třinácti lety jsme je koupili kvůli heršpickým občanům, protože se ozvali, že by je tam rádi měli," dodala Böhmová.

Naopak hodiny na kostelních věžích spravuje biskupství. Jedny měl kdysi i kostel svatého Tomáše v Brně, na jejich místě ale zbylo jen velké kulaté okno vysoko nad vchodem do chrámu. Podle místního faráře Petra Vrbackého byly hodiny zřejmě zničeny při velkém náletu na Brno v roce 1945. Poslední ze zvonů jeho stroje je vystavený ve vitríně kostela.