Houbařská sezona

Houbařská sezona | foto: Tomáš Ripel

Na houby má smysl vyrazit do Chřibů nebo do Karpat

  • 1
Časté deště, teploty nad třicítku, dusno a vysoká vlhkost vzduchu mohou dělat radost houbařům. Jsou to totiž ideální podmínky pro téměř každý druh hub rostoucí v tuzemských lesích. Počasí však nemusí být jediným ukazatelem, kvůli kterému se vydat s košíkem a nožem pod větve stromů.

"Houby teď mají ideální podmínky pro růst, ale skutečnost tomu trochu neodpovídá," říká mykolog Václav Koplík z Ratíškovic na Hodonínsku. Houby se podle něho takzvaně "vyrodily". "Čtrnáct dní růst hub kulminuje, potom zase dva týdny odpočívá," vysvětluje.

Tento víkend by tedy podle něho měl patřit mezi ty slabší. Láká proto houbaře do lesů spíše na víkend následující, kdy by se měla situace obrátit. Nedá se však v žádném případě říct, že houby nerostou. Jen jich bude o něco méně než minulý víkend.

Nejčastěji se teď podle Václave Koplíka můžeme v lesích setkat s holubinkami, které jsou jedlé a podle Koplíka i velmi dobré.

Houbaři, kteří se chystají do lesa o víkendu, by se měli podle Václava Koplíka vydat do vyšších poloh. "Houby rostou ve Chřibech na Vyškovsku nebo také v Karpatech," vzkazuje.

Lidé by při sběru hub samozřejmě neměli zapomínat na to, že ne všechny jsou jedlé. "V poslední době jsem se často setkával s muchomůrkami zelenou a jízlivou," upozorňuje mykolog. Tyto houby jsou smrtelně jedovaté.

Mykolog bude v Brně houby určovat jednou týdně

Mykologická poradna v Moravském zemském muzeu, která je jedinou v celém kraji, je sice přes léto uzavřená, ale nerozhodní houbaři se nemusí obávat. Odborník na určování hub Alois Vágner bude pro veřejnost k dispozici každé pondělí ve foyer Dietrichsteinského paláce.

"Od pondělí 27. července bude houby určovat vždy od deseti do dvanácti hodin a také odpoledne od čtrnácti do šestnácti," uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Pokud si tedy někdo nebude svým úlovkem jistý, může přijít na konzultaci. "Aby bylo možné houbu správně určit, je třeba vybrat celou plodnici," upozornil Václav Koplík.

Bezradnost s nalezenou houbou se do budoucna může stát častější taky kvůli tomu, že se v českých lesích začínají objevovat i vzácnější druhy hub. Podle Koplíka je to například hřib satan nebo hřib Fechtnerův.