Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na jihu Moravy nařídili očkování skotu, ovcí a koz. Hrozí jim katarální horečka

Ovčí katarální horečka. Závažná nemoc, byť je pro člověka neškodná, teď dělá v kraji starosti desítkám lidí. Jde o chovatele skotu, ovcí a koz na jižní Moravě. Všechna svá zvířata musí do poloviny září nechat naočkovat. Nařízení Státní veterinární správy ČR nyní visí na úředních deskách většiny obecních úřadů v kraji.

"Očkovat je zapotřebí všechna zvířata starší tří měsíců. Odhadujeme, že se bude jednat přibližně o milion a půl kusů v celé zemi. Jde o první takto rozsáhlé plošné očkování po roce 1989," uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Případy katarální horečky ovcí se vyskytly koncem loňského a začátkem letošního roku na Chebsku. Minulý týden byly ve stejném regionu prokázány protilátky proti této horečce u dvou býčků. "Choroba se u nich sice nerozvinula, ale potvrzuje to, že se u nás virus stále vyskytuje. Přenáší jej komárek nazývaný tiplík, který je aktivní v tomto období. Člověku tato nemoc nebezpečná není," doplnil Josef Duben. Uhynout ale mohou nakažené ovce.

Letos platí vakcíny stát
Duben upozornil, že letos očkování zaplatí stát. Ministerstvo zemědělství vybralo vhodnou vakcínu a peníze na samotné očkování pocházejí z Evropské unie.

Chovatelé navzdory tomu z nařízení veterinární správy radost nemají. "Cosi jsem už slyšel. Probíral jsem to s veterinářem a ten mi říkal, že se zatím nemám vzrušovat. O plošném očkování zatím nevím. Ale moc se mi to nelíbí, i když je to zadarmo. Když mají případy na Chebsku, ať naočkují zvířata tam, ale u nás zatím problém není," mrzel se Tomáš Krejčiřík, který v Jamném na Tišnovsku chová asi čtyři desítky ovcí.

Ani další chovatelé zatím třítýdenní lhůtu, která do konce očkování zbývá, příliš neřeší. "Nic podobného tu ještě nebylo. Nejdřív se musím poradit s veterinářem, jak to uděláme. Musel bych naočkovat mezi šedesáti a osmdesáti kusy," podotkl Jaroslav Drozd z Rodinné farmy Drozdovi v Kravsku na Znojemsku.

Vakcínu proti katarální horečce ovcí rozeslala Státní veterinární správa ČR na své krajské centrály. Ty by je měly postoupit dál veterinářům, kteří se mají postarat o samotné očkování. Tím však není vše vyřešeno. Zvířata budou muset projít ještě přeočkováním. Chovatelům se vyplatí nechat dobytek očkovat ještě letos. Příští rok si budou muset vakcínu nejspíš hradit sami v plné výši.

Při nemoci modrají zvířatům sliznice
Přestože podle názvu by se mohlo zdát, že se katarální horečka týká pouze ovcí, postihuje i skot a kozy. Pro ovce je však nejnebezpečnější. Při katarální horečce ovcí zvířata trpí vysokými horečkami, jejich sliznice se nedostatečně prokrvují a modrají. Proto se tato nemoc v angličtině nazývá bluetongue disease – tedy nemoc modrého jazyka.

"U ovcí končí tato nemoc uhynutím asi v pěti procentech případů, u skotu jen asi v jednom procentu. Ale krávy pak mají potíže se zabřeznutím, tím pádem nemají mléko a chovatel pak má nižší výnosy. Využít se samozřejmě nedá ani maso z nemocných zvířat," doplnil Josef Duben.

Zdůraznil, že výskyt nemoci pouze na Chebsku neznamená, že se katarální horečka nemůže rozšířit i do jiných oblastí republiky.

"První případ typu této nemoci, proti němuž se nyní očkuje, se objevil v srpnu 2006 v Nizozemsku. Později byla zjištěna v Belgii, Bulharsku, Francii a Lucembursku. V zimě se šíření nákazy zastavilo, ale v červenci roku 2007 pokračovalo dál. Nákaza postupovala od východu na západ a zasáhla i na naše území v nejzápadnější části. I proto Státní veterinární správa sáhla po nouzovém opatření, jakým toto rozsáhlé očkování je," zdůraznil mluvčí správy.

Kromě výskytu nákazy se veterinární správa soustředí i na výskyt jejího přenašeče – tedy tiplíka z rodu Culicoides. Ten virus nasaje spolu s krví nakaženého zvířete a roznáší jej dál. Populace těchto tiplíků je na území republiky poměrně velká.