(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na jihu Moravy přibývá řidičů s pozitivním testem na drogy

  • 9
Zatímco opilí šoféři se často vymlouvají, že žijí ve vinařském kraji, u drog se hledá výmluva těžko. Na jihu Moravy se přitom oproti loňsku zvýšil o více než polovinu právě počet dopadených řidičů, kteří si před cestou zapálili cigaretu marihuany, užili pervitin nebo jinou drogu.

"Za první pololetí jsme na jižní Moravě odhalili 175 případů, kdy řidiči řídili pod vlivem drog. Je to o 69 více než za stejné období v loňském roce," sdělil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Nárůst policisté zaznamenali v šesti ze sedmi okresů Jihomoravského kraje. Výjimku tvoří pouze Vyškovsko, kde se počet těchto případů snížil. Nejvíce jich naopak přibylo na Hodonínsku, Brněnsku a Blanensku. Tam se také před týdnem stal poslední případ.

Test na marihuanu

Policie testuje řidiče na drogy jen pomocí jednorázových stíracích testů. Ty ale nedokážou zjistit, zda šofér kouřil marihuanu před jízdou, nebo třeba před týdnem.

Řidiči nepomůže ani následné vyšetření moči, které odhalí i ty látky z marihuany, jež nemají bezprostřední vliv na psychiku. 

"V Adamově v odpoledních hodinách kontrolovala hlídka třiatřicetiletého muže. Muž měl sice negativní test na alkohol, ale test na drogy byl pozitivní," popsala případ blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. Že je muž pod vlivem drog, zjistili policisté během deseti minut pomocí rychlého testu slin.

Řidička v autě vezla i dvě malé děti

Hlídky v kraji ovšem zastavují i nezodpovědné řidičky. "Před dvěma týdny jsme zaznamenali dva případy, kdy ženy řídily pod vlivem pervitinu. Jednou dokonce vezla žena v autě dvě malé děti," řekla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Letos to byl na Znojemsku patnáctý případ, přičemž za celý minulý rok přistihli policisté při silničních kontrolách 19 šoférů pod vlivem narkotik. "Podobných případů přibývá. Na nedovolené látky za volantem se tak již budeme zaměřovat cíleně," přiznala Drahokoupilová.

Pokud hlídky narazí na zdrogovaného řidiče, hrozí mu pokuta pětadvacet až padesát tisíc korun a zákaz řízení auta od jednoho do dvou let.

Hazardují hlavně mladí

Při kontrolách policisté nejčastěji odhalují řidiče pod vlivem marihuany a pervitinu. Ačkoliv jsou to drogy s odlišnými účinky, mají všechny případy jedno totožné. Za volant s návykovou látkou v těle usedají mladší lidé. "Jde většinou o lidi od 20 do 30 let," líčí břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Proč tito lidé hazardují nejen se svým životem, ale i životem ostatních řidičů? Za současným nárůstem je třeba hledat dvě příčiny. Jednak je to snadná dostupnost drog. A s tím je spjatá i jejich obliba.

"Policisté prošli školením na rozpoznání omamných látek, takže už člověka za volantem pod vlivem drog odhalí snáz. Navíc spolupracujeme s kriminální policií a víme, kde se mohou vyskytovat problémy," sdělil vedoucí Dopravního inspektorátu Hodonín Lubomír Fridrich.

Právě na Hodonínsku jsou letos strážci pořádku ve své práci úspěšní. Přistihli 78 řidičů pod vlivem návykové látky. "To je o 27 více než za loňské pololetí," upozornil Fridrich.

Pod vlivem drogy přišli žáci do autoškoly

Zvýšené kontroly vítají sdružení, která pomáhají drogově závislým. Podle Jiřího Valnohy ze sdružení Podané ruce je totiž řízení auta pod vlivem návykové látky velmi nebezpečné.

"Drogy mají vliv na vnímání řidičů. Ti mohou snadno přecenit své síly. Jejich jednání je tak nevyzpytatelné, mohou reagovat podrážděně," varuje Valnoha. Zatímco marihuana spíše člověka utlumí, pervitin naopak uživatele nabudí.

Drogy stejně jako alkohol za volantem jsou velmi nebezpečné i podle Petra Hemerky, majitele autoškoly v Brně. "Zaznamenal jsem případy, kdy žáci přišli na hodinu jízdy pod vlivem drogy. Sami je však nemůžeme kontrolovat. To je věcí policie. Pokud mám podezření, nedovolím jim řídit," upozornil Hemerka.