Miroslav Nevídal vyrazil ve středu brzy ráno na Hodonínsko a nasbíral sedmdesát...

Miroslav Nevídal vyrazil ve středu brzy ráno na Hodonínsko a nasbíral sedmdesát hřibů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na jihu Moravy začaly růst houby. Zásluhu může mít i superúplněk

  • 1
Desítky zdravých vzrostlých hub si ve středu přinesl z lesa Brňan Miroslav Nevídal. Z lesního porostu okolo Archlebova na Hodonínsku se vrátil s blaženým výrazem a nečekaným úlovkem pravých hřibů i dalších ceněných druhů.

„Jsou to převážně praváci a kozáci, ale i pár růžovek nebo suchohřibů,“ popisuje Nevídal kořist z lesa.

Podobnou zkušenost má i Roman Březina, který našel několik pýchavek velikosti kopacích míčů přímo u Brněnské přehrady. Moravské lesy přitom ještě před pár dny houbaře netěšily.

„Bylo velké sucho, houby mohly začít růst až po nedávných srážkách, a to jen v místech, kde pršelo,“ vysvětluje Anna Švecová z poradny České mykologické společnosti.

Jihomoravané mají tedy docela štěstí, například ve středních Čechách je hub stále pomálu. „Kolem Humpolce jsem narazila jen na pár jedlých exemplářů, většina jich navíc byla plesnivá,“ popisuje Švecová. Ještě více než na Moravě mají ale hub na jihu a západě Čech, obecně pak ve vyšších a středních polohách.

Růst hub ale neovlivňují jen srážky, důležitá je také teplota vzduchu, přes den by se na teploměru nemělo ukázat víc než třicet stupňů Celsia, noci by zase neměly být chladnější než deset stupňů. Na Moravě byly v posledních týdnech podmínky ideální, díky čemuž je nyní na začátku velké houbařské sezony.

Objevují se ale i názory, že za náhlý růst hub může také nedávný superúplněk.

„Znám výzkumníka, který se tomuto tématu dlouhodobě věnoval a objevil, že úplněk skutečně má pozitivní vliv na růst hub. To ale jen za předpokladu, že jsou splněny všechny ostatní podmínky,“ vysvětluje Švecová.

,