Na jižní Moravě přibývá nemocných chřipkou. Nejvíce ohrožené jsou malé děti. Ilustrační foto

Na jižní Moravě přibývá nemocných chřipkou. Nejvíce ohrožené jsou malé děti. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na jižní Moravě hrozí epidemie chřipky. Nemocných Brňanů je o 40 procent víc

  • 4
Podle aktuálních čísel stojí jižní Morava na samém prahu chřipkové epidemie. Jen v Brně minulý týden přibylo 40 procent nemocných. Velké množství lidí s chřipkou je i na Hodonínsku a Blanensku.

Dva tisíce nemocných s chřipkou na sto tisíc obyvatel. Tehdy nastává epidemie. Podle odhadů přijde tento stav na jih Moravy už příští týden.

Nástup onemocnění je podle odborníků velmi rychlý. Dosud byla situace poměrně klidná, lidé chodili k lékařům s běžnými virózami. Čekárny se začaly plnit od minulého pondělí.

Nemocných přibývá

Nejvíce případů akutních respiračních infekcí v Jihomoravském kraji je ve věkové skupině dětí do pěti let. Minulý týden to bylo 5 150 případů (relativní nemocnost) na sto tisíc obyvatel. To je nárůst o více než 27 procent. Pro jižní Moravu činí celková relativní nemocnost 1 583 případů, což je po Moravskoslezském, Královéhradeckém a Zlínském kraji nejvíce v Česku.

(Zdroj: SZÚ)

Jihomoravští epidemiologové udělali cílená vyšetření a ukázalo se, že krajem se šíří chřipka typu A. Jen v Brně přibylo za týden množství lidí s chřipkou o čtyřicet procent. Nejvíce nemocných přibylo kromě Brna v uplynulých dnech také na Hodonínsku a Blanensku.

Nejohroženější jsou malé děti

Nejvíce ohrožené jsou v současnosti školní děti od šesti do čtrnácti let a nejmenší děti od novorozenců do pěti let. "Mohu skutečně potvrdit, že se v uplynulých dvou dnech na dětské pohotovosti v Brně zvýšil počet nemocných s respiračními chorobami a chřipkou," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Onemocnění provází nejen vysoké teploty okolo devětatřiceti až čtyřiceti stupňů Celsia, ale také celková zchvácenost, suchý dráždivý kašel a bolest v krku.

S chřipkou lze bojovat ovocem a dostatkem spánku

Hodonínský epidemiolog Libor Šmíd předpokládá, že se situace bude zhoršovat. "Čím dál více se celoplošně uplatňuje pandemický chřipkový virus. Tentýž virus, který nás hodně potrápil i loni, cirkuluje znovu v populaci," varoval Šmíd.

Jak připomněl, pandemická chřipka se šíří kapénkovou infekcí. "Proto je nyní nutné vyhýbat se pokud možno uzavřeným prostorám a vyvarovat se kontaktu s větším množstvím lidí," radí.

Aby se co nejvíce snížilo riziko onemocnění, k jehož šíření hodně přispělo i oteplení v polovině ledna, je v těchto dnech podle něho důležitá především prevence.

"Hodně spánku, vitaminy, odpočinek, vyvážená pestrá strava plná ovoce a zeleniny," poradil Šmíd. "Počty nemocných půjdou už na začátku týdne prudce nahoru," odhadl epidemiolog.

Většina případů je bez komplikací

Jeho předpověď se shoduje s informacemi, které v pátek vydal Státní zdravotní ústav v Praze: "Na podkladě virologických nálezů usuzujeme, že jsme těsně před nástupem epidemické vlny. Jako dominantní subtyp se u nás stejně jako v jiných státech Evropy prosazuje pandemická varianta A (H1N1). V těchto dnech evidujeme výrazný nárůst počtu těchto onemocnění," informovala Martina Havlíčková ze státního ústavu.

Naprostá většina případů je přitom bez závažnějších komplikací. Těžkých průběhů chřipky eviduje ministerstvo zdravotnictví zatím šest.