Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ministerstvo a kraj hledají nová LDN lůžka pro jižní Moravu. Zoufale tam chybí

  • 14
Jih Moravy patří mezi kraje s nejnižším počtem lůžek následné péče. Na sto tisíc obyvatel jich připadá zhruba 74. Hůře jsou na tom už jen v Moravskoslezském a Libereckém kraji. Jak tento dlouhodobě špatný stav zlepšit, řeší hejtmanství i ministerstvo zdravotnictví.

Nově proto v jihomoravských nemocnicích přibudou lůžka pro dlouhodobě nemocné. Dvě desítky nových míst plánuje kraj provozovat od příštího roku například v hustopečské nemocnici, kterou nedávno převzal.

„Musíme se ještě dohodnout s pojišťovnami na platbách,“ sdělil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Marek Šlapal.

Další tři desítky lůžek přibudou v tišnovské nemocnici. „Nyní máme pro dlouhodobě nemocné sedmdesát míst. Jsou vytížená z více než devadesáti procent. Připravujeme se na rekonstrukci, jejíž součástí bude i rozšíření této péče na zhruba 100 lůžek,“ přiblížil Bořek Semrád, ředitel krajské Nemocnice Tišnov na Brněnsku. Nákladná modernizace má skončit nejpozději do roku 2020.

Stát a kraj nepočítaly se stárnutím obyvatelstva

Po rozšíření následné péče v kraji volají ředitelé brněnských fakultních nemocnic. Kvůli nedostatku těchto lůžek zabírají dlouhodobě nemocní pacienti místa na interních klinikách, kterých je jen v Brně šest, přesto kapacita nestačí.

„Do LDN potřebujeme přemístit zhruba devadesát lidí. Místa na interně potřebujeme pro další nemocné,“ poznamenal Roman Kraus, ředitel Fakultní nemocnice Brno.

O nic lépe na tom není ani Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

„Dlouhodobě nemocné pacienty musíme nechat hospitalizované zbytečně dlouho. To má negativní ekonomický dopad na hospodaření. Nyní potřebujeme přeložit padesát pacientů,“ tvrdí ředitel Martin Pavlík.

Situaci řeší převozem na doléčovací a rehabilitační oddělení v Novém Lískovci, které pod toto fakultní zařízení spadá. „Jenže je také kapacitně limitováno a má sloužit k následné rehabilitaci, nikoli jako přechodný pobyt pro pacienty, kteří by měli být hospitalizováni na lůžkách následné péče,“ upozornil Pavlík.

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára mohou za tento stav stát a kraj, které nepočítaly se stárnutím obyvatelstva. „Nevytvořily dostatečné množství lůžek, některá dokonce zrušily,“ vytkl.

Chystají se speciální lůžka pro desítky pacientů

Aby se situace s nedostatkem kapacit v nemocnicích zlepšila, chce ministerstvo zdravotnictví nově zřídit speciální lůžka pro desítky pacientů, kteří jsou částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí. Nyní leží na jednotkách intenzivní péče (JIP). Týká se to těch, kteří například prodělali mozkovou mrtvici.

„Nepotřebují tak intenzivní péči, jakou mají na JIP. Nemáme je ale kam přesunout, protože pro ně neexistují specializovaná lůžka. Tento nový druh péče nebude tak finančně nákladný, a přece bude dostačující a my získáme volnou kapacitu pro další pacienty,“ míní Kraus.

Ministerstvo už vyhlásilo dvě výběrová řízení na zřizovatele těchto speciálních lůžek na jihu Moravy. V prvním uspěly břeclavská nemocnice, SurGal Clinic v Brně a nemocnice v Boskovicích.

„O počtu lůžek budeme teprve vyjednávat,“ uvedla ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová. Do dalšího výběrového řízení na poskytování následné intenzivní péče se mohou zájemci hlásit do 1. října. „O výsledku konkurzu by se mělo jednat na konci října nebo začátku listopadu,“ informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.