Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Na místo v domově důchodců se na jižní Moravě čeká i několik let

  • 1
Na jižní Moravě je v domovech důchodců dohromady asi 5 100 lůžek. I to je ale málo. Těch, kteří si o místa žádají, je totiž několikanásobně víc. Na volné místo se proto někde čeká i roky. V některých městech jsou i soukromá zařízení, ta jsou ale dražší.

Anna Lačňáková z Dubňan na Hodonínsku hledala před třemi lety pro svou matku místo v domově pro důchodce.

"Maminka pochází z Jeseníků. Žila sama a v určitou chvíli už přestala zvládat nákupy a vůbec vše, co potřebuje. Vzala jsem si ji domů a začala hledat nějaký domov," líčí dcera. Její hledání nakonec trvalo dlouhé dva roky. Místo našla až na severní Moravě.

"Po čase jsem se bála, aby maminka něco neprovedla, když odejdu do práce. Obvolala jsem všechny domovy v okolních okresech. V Kyjově mi řekli, že jsme na dvěstěpadesátém místě v pořadníku. Nakonec jsem podala žádost do Jeseníků, tam maminku vzali za tři měsíce," vzpomíná Lačňáková.

Na jižní Moravě, a zvlášť v Brně, jsou však téměř všechny domovy přeplněné. V těch, které zřizují města nebo kraj, se platí za měsíc asi deset tisíc korun. Získat tam místo je otázkou měsíců, i let.

Brno je na tom s čekací dobou nejhůř

"Během měsíce tu rozhodně nikomu místo nenajdeme. Čeká se rok až rok a půl. Na běžný domov pro seniory, kde máme 343 lůžek, nyní čekají stovky lidí," dokládá Monika Ondrová, sociální pracovnice největšího brněnského domova na Kociánce.

Podle ředitele brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Josefa Drbala je na tom Brno vůbec nejhůř. "V Brně a okolí je větší koncentrace lidí, a to i těch nejstarších. Vidíme to i na naší léčebně dlouhodobě nemocných, kam staří lidé často putují," řekl Drbal. MF DNES v uplynulých měsících kontaktovala všechny brněnské domovy důchodců. Ve všech poptávka vysoce převyšuje nabídku.

Ani v jiných okresech však není situace lepší. "I my máme spoustu starších žádostí. Na lůžko se tu čeká asi čtyři měsíce," potvrdila sociální pracovnice břeclavského městského domova Tamara Režná. Lůžka přitom nejsou ani v zařízeních, která provozují neziskovky či církevní organizace. Měsíce až roky se čeká třeba v brněnských domovech organizace Naděje.

Kdo místo potřebuje akutně, musí připlatit

Že je domovů málo, si uvědomují i krajští úředníci. "Kapacity nestačí. Každý rok se snažíme je rozšiřovat, vloni se otevřel pavilon v Zastávce u Brna, letos v Blansku, plánujeme rozšíření v Kyjově. Ale pořád je to málo. Na pokrytí poptávky nemáme dost peněz," zhodnotil šéf odboru sociálních věcí Martin Petřík.

Pokud někdo potřebuje najít místo v domově okamžitě, nezbývá než zkusit ty, které zřizují soukromníci. Poplatky se v nich pohybují nejčastěji od třinácti do dvaceti tisíc korun za měsíc. Nedávno se například otevřel malý soukromý domov v Doubravici nad Svitavou na Blanensku. Ani v soukromých domovech ale nemusí být jednoduché najít místo. Třeba brněnský Domov svaté Ludmily má plno.

Volná lůžka jsou také v novém domově v Šanově na Znojemsku. "Máme ještě osm míst v novém pavilonu. Další otevřeme v dubnu. Poptávka není tak obrovská," uvedl ředitel Jiří Dušek. V jeho soukromém zařízení stojí měsíc pobytu 17 tisíc korun. "Nedostávám žádné dotace od zřizovatele. Vše si musíme platit sami, to se někde projeví. Ale nabízíme lidem vyšší standard, na třicet klientů máme deset sester," popsal Dušek.