Postrach holubů. František Miroš na znojemském Masarykově náměstí se sokolem Hermanem. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Holubí problémy. Ve Znojmě je děsí dravci, v Brně se střílí, když se krmí

  • 2
Lidé ze Znojma se nediví, když jim občas prolétne nad hlavou sokol. Už několik let to je humánní metoda, kterou tamní radnice bojuje proti přemnoženým holubům. Znojmo je s dravci na jižní Moravě spíše výjimkou, jinde volí drastičtější varianty. Zejména odstřel.

Sokolník František Miroš už holuby vytlačil z centra Znojma. Ptáci mají z dravců respekt, bojí se a nezahnízdí, jak mají na jaře ve zvyku.

„Plašíme ale celoročně, je to běh na dlouhou trať,“ říká. Na biologickou ochranu Znojma vycvičil Miroš šest dravců. „Denně je prolétávám, aby byli schopní tuhle službu vykonávat. Občas mě osloví i vinaři, když nalétávají špačci,“ dodal sokolník (o další obraně vinařů před opeřenci čtěte například zde).

Vidět ho v akci mohou lidé hlavně na velkých náměstích v centru a u znojemské nemocnice. Kromě toho radnice používá sítě do půdních okýnek.

Do boje s opeřenci se pustila i Miroslav na Znojemsku. Trápily ji zanesené okapy, nehezké ptačí značky na domech i kritika turistů. Když však zdejší radnice najala odchytovou firmu, počet holubů dokonce vzrostl.

„Nejhorší byla situace na náměstí Svobody, radnici, zámku a informačním centru. Došlo to tak daleko, že jsme museli každých čtrnáct dnů čistit okapy a svody. V okolí bylo mnoho holubího trusu, za což se na nás snášela kritika,“ popisuje peripetie starosta města Roman Volf.

Služby sokolníků podle něj nestačí. „Ptáci se jen přesunou o ulici dál,“ myslí si. Holuby proto začali střílet myslivci, během pár týdnů se jich povedlo ulovit 220, následně byli zlikvidováni v kafilerii. „Minulý víkend jsme s odchytem skončili, pro letošek je hotovo. Máme velmi pozitivní reakce lidí,“ pochvaluje si Volf.

Silo v Chrlicích jako past

V Brně jsou největší problémy s holuby vesměs na sídlištích: v Řečkovicích nebo na Lesné, ale trápí třeba okolí Staré osady. I tady proti nim bojují vždy na začátku roku odstřelem. Myslivci na ně číhají u sila v Chrlicích, kam se holubi slétají za potravou. Ročně tam myslivci zastřelí 600 až 800 holubů.

Brněnský magistrát ale zároveň začal využívat i služeb sokolníka. „Letos poprvé jsme povolili odchyt pomocí dravců, a to na Staré osadě,“ upřesnil mluvčí Pavel Žára.

V centru Brna masivní odchyty třeba nejsou. „Problém s holuby se vyskytne párkrát do roka, a to izolovaně a lokálně, povětšinou na nějakých nevyužívaných místech,“ potvrzuje mluvčí Brna-střed Roman Burián. Podle něj navíc v Brně holubů ubývá, jednak proto, že je hodně opravených domů, jednak proto, že přibylo přirozených predátorů, například poštolek.

„Pokud je nějaký problém, měl by si ho vyřešit vlastník nemovitosti. V případě bytových domů, které jsou v naší správě, to řešíme instalací bodců, které zabraňují sídlení,“ dodal Burián.

Holubi hlavně nesmí hnízdit

Nedovolit, aby se vůbec namnožili. To je nejúčinnější metoda v boji proti holubům i podle krajské ornitoložky. „To znamená zabránit jim v přístupu do míst, kde mohou hnízdit. A to znepřístupněním otvorů do podstřešních prostor, překrýváním fasád domů barevně nevýraznou sítí nebo osazením parapetů bodci, které brání ptákům v dosedání,“ jmenuje Vlasta Škorpíková.

Zdůrazňuje i důležitost podpory přirozených nepřátel holubů: jestřábů, sokolů a rarohů. „Střílení je radikální cesta. Odchyt je totéž, určitě ty holuby nikdo nikde nevypouští. Také je posléze zabíjejí,“ upozorňuje.

Problémy s holuby však nesouvisí jen s estetikou. Ptáci mohou ohrozit i vzdušnou dopravu. Proto služby sokolníka využívá celoročně i letiště v Brně-Tuřanech. Což potvrzuje ředitel Tomáš Plaček.

Jak je vlastně možné, že některá města mají s ptačími nálety problém a jiná ne? Záleží na hnízdních možnostech i dostupnosti potravy. Holubi létají především do strnišť po kukuřici, ale i slunečnici. Z tohoto hlediska jsou Znojmo nebo Miroslav ideálně situované. Přikrmování lidmi ptačí populaci nijak neovlivňuje. „Není až tak rozšířené a v celku hraje nevýznamnou roli,“ uzavřela ornitoložka.