Stávkující zdravotníci brněnské Úrazové nemocnice vytvořili živý řetěz

Stávkující zdravotníci brněnské Úrazové nemocnice vytvořili živý řetěz | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na jižní Moravě stávkovali zdravotníci i úředníci, nejezdila ani doprava

  • 3
V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně začala stávka už ráno. Lékaři zde protestují od 6:00 do 15:30. Dopoledne se k nim přidali kolegové z Úrazové nemocnice. Ti v 10:00 vytvořili živý řetěz kolem budovy a dali najevo nesouhlas s rušením ústavu. Ke stávce se přidávají i lidé z dalších odvětví.

"Počet zaměstnanců z jižní Moravy, kteří se zapojí do stávky, stále stoupá. Momentálně počet nahlášených stávkujících zaměstnanců veřejné správy v kraji převyšuje 7 tisíc," uvedla ráno místopředsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.
 
Na jihu Moravy se podle odhadu ČTK aktivně zúčastnilo stávky přes 12 000 lidí. Jednotlivé odborové svazy ani krajská centrála zatím přesná čísla nemají. Práci ovšem přerušili vedle zdravotníků i zaměstnanci strojíren, pošty a stavebních a dopravních firem. Přidali se i státní úředníci. Po poledni se pak zastavily i autobusy a tramvaje. - čtěte V Brně jezdila pouhá desítka autobusů, tramvaje stály

Příjmová přepážka Úrazové nemocnice je uzavřena a pacienti, kteří mají akutní obtíže, do nemocnice vcházejí vchodem pro sanitky. Ačkoli pacientů je méně než v jiných dnech, lidé do nemocnice mnohem více telefonují.

. Statisíce čechů stávkují

Podle odborářů Úrazovka odložila plánované operace a vyšetření a ošetří pouze akutní případy. - čtěte Stávka odborářů uspí úřady, poštu, vlaky i hromadnou dopravu

Vrcholem protestu v Úrazové nemocnici byl v deset hodin živý řetěz kolem nemocnice, čímž zdravotníci vyjádří úsilí o to, aby zařízení zůstalo zachováno. Ministr chce totiž nemocnici zrušit a její zaměstnance i přístroje přesunout do Fakultní nemocnice Brno.

Milosrdní bratři
Zaměstnanci Nemocnice Milosrdných bratří v Brně museli svůj protest nahlásit dopředu.

"Lidé, kteří chtěli stávkovat, nám to nahlásili dopředu a dostali neplacené náhradní volno. Oddělení normálně fungují za pomoci posílených služeb. Přesná čísla o počtu stávkujících budeme mít dopoledne," řekl ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Gejdoš.

V Jihomoravském kraji se ke stávce připojí i zaměstnanci finančních úřadů. Kolik lidí stávku podpoří, se zatím neví, podepisují se prezenční archy. Jestli úřady zavřou, není jasné, podatelny ale určitě fungovat budou. Redakci iDNES.cz o tom informovala zaměstnankyně jednoho úřadu, jméno si nepřála zveřejnit.

V Brně stávkuje i Vojenská nemocnice, z krajských zařízení pak nemocnice ve Vyškově, Kyjově a Břeclavi. Hodinovou stávku plánují na odpoledne ve Fakultní nemocnici Brno, svatoanenské nemocnici a Masarykově onkologickém ústavu.

V Bohunicích se shromáždili zaměstnanci nemocnice
Před trasfúzní stanicí v Bohunicích se úderem jedné hodiny shromáždilo několik set zaměstnanců nemocnice. Odboráři rozvinuli transparent s otázkou "Kam kráčíš, naše zdravotnictví?"

Účastníky demonstrace přišla pozdravit také místopředsedkyně odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková, která ocenila masový průběh protestu.

"Nechali jsme vytisknout 50 tisíc samolepek pro účastníky stávky, ale z regionů přišel požadavek na dvojnásobek. Dohromady jsme tak poslali na 100 tisíc samolepek a takové číslo hovoří samo za sebe," poznamenala Žitníková.

Podle Marie Hrdinkové, předsedkyně krajské rady odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, chtějí zaměstnanci nemocnice docílit toho, aby vláda zastavila připravované změny.
 
"Vzkazujeme tímto ministru Julínkovi, že další revoluce, která by tady mohla být, by už nemusela být sametová," bojovně prohlásila Hrdinková.

Zdůraznila, že odbory chtějí zastavit zejména přeměnu univerzitních nemocnic a dalších zdravotnických zařízení na obchodní společnosti za účelem jejich privatizace.

Z toho by podle demonstrantů měli užitek hlavně majitelé pojišťoven, ani náhodou pacienti, jimž by byla přidělena zdravotní péče podle obsahu peněženky. Odboráři také chtějí, aby vláda přijala pozměňovací návrhy k důchodovému pojištění a připojištění.

Rozladění nad vládními reformami projevil i Petr Neugebauer z Lékařského odborového klubu.

"Nejsme proti reformám, ale otázkou je, zda to, co se  šije takto horkou jehlou, je reforma, nebo nějaké pokusy o majetkové transfery," uvedl Neugebauer, který se také ohradil proti nařčení, že se odboráři svými protesty přidávají ke komunistům a bolševikům.

Úředníci pracovali i pokuřovali
Před katastrálním úřadem na moravském náměstí v Brně stála krátce po jedné skupinka zaměstnanců a pokuřovala. Další v průčelí poslouchali projev vysvětlující motivy stávky.
 
Na brněnské hlavní poště si lidé mohli balík či dopis poslat zcela bez problémů. Pracovnice za přepážkou se ke stávce připojily pouze symbolicky. "Proč stávkuju, to vám neřeknu, nemůžu se k tomu vyjadřovat," uvedla pracovnice za přepážkou.
 
Tři minuty před druhou na pobočku Státní správy sociálního zabezpečení na Veveří proudily skupinky lidí. Spěchali, museli si totiž do dvou odpoledne stihnout "píchnout" návrat ze stávky.

, , ,