Krátkodobé pronájmy jihomoravané přes léto většinou nenabízejí. Podle odborníků na tom ale tratí (ilustrační snímek).

Krátkodobé pronájmy jihomoravané přes léto většinou nenabízejí. Podle odborníků na tom ale tratí (ilustrační snímek). | foto: Michal Sváček, MAFRA

Jihomoravané zavírají turistům na léto dveře, krátké pronájmy nevedou

  • 0
Buď zaplaťte za celý měsíc, nebo běžte o dům dál. Jihomoravané s volnými domy či byty nedávají turistům, kteří by chtěli pobýt pár dní v kraji na dovolené, moc šancí. Pobyty na tři čtyři noci na léto téměř nenabízejí. Podle odborníků na cestovní ruch tím ale tratí.

"Většinou se krátkodobě pronajímají hlavně chaty, které nejvíce vyhledávají mladé rodiny s dětmi nebo cyklisté. Majitelé bytů o krátkodobý pronájem nemají zájem," popisuje Lucie Fonioková z realitní kanceláře Sting.

Zatímco v evropských metropolích stojí u nádraží "živé reklamy" s kontakty na volné pokoje, Jihomoravané na léto před turisty zavírají dveře. "Už tři roky pronajímám pokoje studentům, a když odjedou na prázdniny, tak mám aspoň čtvrt roku v domě klid. Nehledám nájemce za každou cenu," říká Milada Štěpánková z brněnských Žabovřesk.

Kdo by se chtěl v soukromí ubytovat, platí pro něj měsíční částka kolem tří tisíc korun. Ať už tam stráví týden, nebo celý měsíc.

Kdo a kde v létě nocuje

Loni jižní Moravu navštívilo něco málo přes milion turistů. Kraj je tak po Praze druhý nejvyhledávanější region v zemi.

Turisté v hotelech, penzionech a kempech prospali 2 062 000 nocí. Na každého turistu tak vycházejí pouze necelé dvě noci, což je nejméně v Česku.

V kraji nijak nepřibývá ani ubytovacích zařízení. Je jich 533, což je přibližně o padesát více než v roce 2000.

Za poslední desetiletí se změnila struktura ubytování. Zatímco počet kvalitnějších čtyř- a tříhvězdičkových hotelů se zdvojnásobil, dvouhvězdičkových ubylo.

Přibylo penzionů, které ale mají menší počet lůžek. Nyní je jich o 1 200 méně než před deseti lety.

To například ubytování na pražském panelovém sídlišti Lužiny, které je metrem zhruba čtvrt hodiny od centra, nabízí rodina Zelených za 250 korun pro jednoho za noc. "Jsme celé léto na chalupě, byla by škoda to nevyužít. Zaplatí nám to činži na celé léto a ještě zbude," míní Pavel Zelený.

Podle Oksany Olšové ze serveru Foreigners.cz mají o bydlení v Brně zájem také zahraniční studenti. Problematické ale je, že se nesetkává nabídka s poptávkou. "Majitelé často neumějí anglicky. Zahraniční studenti si nabídky nepřečtou, a tak se prostě míjejí," domnívá se Olšová, která se o zahraniční studenty stará.

Kde nejlépe pronajímat

Na jižní Moravě mají výhodu ti, kteří bydlí v turisty vyhledávaných lokalitách, jako jsou Lednice, Valtice nebo Mikulov. Lidem, kteří mají volné pokoje, například v Mikulově pomáhají městskou reklamou.

"Všechny, kdo chtějí nabízet volná lůžka, máme v naší databázi na stránkách města. Každý se může přihlásit, služba je bezplatná," uvádí Marie Vavřinová z turistického a informačního centra v Mikulově.

Centrum dokonce při velkých městských oslavách, jako je vinobraní, nebo při letních prodloužených víkendech vyzývá majitele volných pokojů, aby se hlásili, a dokázali tak uspokojit poptávku. Cena za noc se ale pohybuje o něco výše než na pražském sídlišti. "Začíná na 350 korunách za noc," upozorňuje Vavřinová.

Podle statistik na jižní Moravě nijak zvlášť nepřibývá penzionů a hotelů. Za posledních deset let byl v kraji nárůst pouhých padesát. "Naopak se zmenšil počet volných lůžek. Nyní je jich o 1 200 méně než v roce 2000," upřesnila Iveta Konečná z Českého statistického úřadu v Brně.

"Jihomoravský kraj je vyhledávanou destinací především pro krátkodobé návštěvy. Lidé tu stráví nejméně nocí ze všech krajů," dodává statistička. Přesto turistů stále přibývá. "Loni jich přijelo o dvacet tisíc víc než v roce předchozím," upozorňuje Konečná.