Tomu, aby měla každá domácnost vlastní anténu, chce znojemská radnice zabránit. Ilustrační foto

Tomu, aby měla každá domácnost vlastní anténu, chce znojemská radnice zabránit. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MF DNES

Na každou střechu ve Znojmě nechá radnice namontovat zesilovač

  • 2
Znojemská radnice zařídila nájemníkům městských bytů příjem digitálního televizního signálu. Stačí, když si domácnosti se starším televizorem pořídí set top box a budou mít kvalitní příjem deseti programů. Na stovku střech po celém městě technici přimontovali zesilovače signálu.

Předělání jednoho vysílače běžně přijde asi na deset tisíc korun. Bez nich by si každá domácnost musela pořídit vlastní anténu. A tomu chtělo město zabránit.

"Nemyslím, že je to nadstandardní služba. Považujeme za svou povinnost zajistit nájemníkům televizní signál," řekl ředitel Správy nemovitostí ve Znojmě Lubomír Šeda.

Město jako majitele domu žádný zákon ani vyhláška nenutí digitální příjem zajistit. Nemůže svým nájemníkům ale bránit v tom, aby si pořídili vlastní anténu nebo satelit.

Nechceme mít antény v každém okně

"Obyvatelé domu mají právo sledovat, který program chtějí, a nesmí je v tom nikdo omezovat," vysvětlil odborník na digitální příjem Vladimír Mazal. Pokud by se ale radnice nechopila iniciativy, byly by městské domy obsypané anténami.

Ve Znojmě chytají televizní signál na dvacátém devátém programu z vysílačů Mikulov a Kojál. Příjem televizního signálu je ve městě různorodý, na části společných antén běží jen analogové vysílání, jinde chytají i digitální.

V některých domácnostech mohou sledovat i vysílání ze Slovenska a Rakouska. Kdo bydlí ve Znojmě za kasárnami, naladí televizní signál z Jihlavy.

Vysílače Kojál i Mikulov začaly digitálně vysílat prvního prosince minulého roku. Diváci jako první přišli o analogovou ČT2. Úplný konec analogového vysílání se plánuje na říjen tohoto roku.

Vylepšení antén na domech města neznamená ale pro nájemníky významnou úsporu.

"Pořád se nevyhnou koupi set top boxu, který je přijde od sedmi do dvanácti stovek," vysvětlil Mazal. Běžná anténa, která by zajistila příjem digitálního signálu, se dá pořídit i za čtyři sta korun. Město tak vlastně nájemníkům nedalo na výběr.

"Je to jediný způsob, jak zabránit nájemníkům, aby si u každého bytu přimontovávali vlastní anténu," dodal Mazal.

Těm, kdo si neví rady, poradí odborníci

Zapojení set top boxu se na první pohled může zdát složité, ale podle odborníků to lidé běžně zvládnou doma. Kdo si není jistý, může se obrátit na odborníky, kteří mu ochotně pomůžou.

"Lidé se ptají nejčastěji na to, jak mají programy přeladit. Hodně jich chce poradit, jaký set top box si mají koupit," řekl operátor diváckého centra České televize.