Vzpomínková akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v Brně

Vzpomínková akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Na Moravském náměstí se vzpomínalo na Listopad, kritizoval se ale i dnešek

Vzpomínková akce na listopad 1989, která však měla vyjádřit i nesouhlas se současným směřováním politického dění v republice, se odpoledne konala na brněnském Moravském náměstí. Shromáždění využili i studenti z Gymnázia Matyáše Lercha, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s odvoláním svého ředitele Kovače.

"Soudruzi a soudružky, rozejděte se. Toto je nepovolené shromáždění. Svaz socialistické mládeže si to s vámi vyřídí!" Těmito slovy začínala připomínková akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí. Do tlampače je nehulákal nikdo jiný než muž v kostýmu "esenbáka".

Kromě dvou příslušníků státní bezpečnosti nechyběla ani druhá strana, tedy studenti. Ti byli zastoupeni dobrovolníky, kteří do rukou vzali transparenty a cedule. Nápisy na nich například hlásaly: "Pluralitu ne brutalitu", "V jednotě je síla" nebo "Kdo se bojí opozice, ten se bojí o pozice". Kromě skandování hesel zazněla i revoluční píseň Modlitba pro Martu.

Vzpomínková akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v Brně Vzpomínková akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v Brně

"Chtěli jsme dát lidem možnost shromáždit se a připomenout významné dny naší historie," vysvětlil Vladimír Kuchař, volební manažer TOP 09, která ho pořádala.

Podle něj nebylo úmyslem propagovat stranu. "Nebudou mluvit žádní politici, ale lidé, kteří tehdejší události zažili," uvedl Kuchař. Nicméně v proslovech některých řečníků zmínka o straně padla. Z jejich úst nejčastěji zaznívalo, že současná politika potřebuje změnu, kterou může být právě TOP 09.

Vzpomínková akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v BrněVzpomínková akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v Brně

Jedním z řečníků byl i Bohumil Straka, který tehdy v Brně studoval. "Listopadové události jsem intenzivně vnímal. O shromáždění na pražské Národní třídě jsem se dozvěděl z vysílání rádia Svobodná Evropa," vzpomíná Straka.

Na Moravské náměstí přišel proto, aby připomněl tehdejší dobu. "Mladší generace přesně neví, o co jde, stejně jako já nevím, jak vypadaly 50. a 60. léta. O tehdejších událostech vím od prarodičů a rodičů. Mým dětem zase předávám to, co jsem zažil já," vysvětluje Straka.

Kromě připomenutí historie lidé přišli i proto, aby vyjádřili svůj nesouhlas k současnému směřování země. "Je spousta chyb, které je potřeba napravit. Jde o to zlepšit nejen politickou kulturu, ale společenskou kulturu vůbec," uvedl Arnošt Zahrádka, který žije v Brně.

Mezi desítkami účastníků byla i řada mladých lidí. Ti na Moravské náměstí přišli hlavně ze zvědavosti. "Já jsem se čtyři dny předtím narodila a zajímá mě, jak to před těmi dvaceti lety vypadalo," uvedla studentka Aneta Řepková.

Připomínkovou akci využili i studenti z Gymnázia Matyáše Lercha, kteří se při proslovu jednoho z účastníků nasadili papírové čepice s nápisem GML děkuje politikům a otočili se k němu zády. Po pár minutách skupinka studentů a jejich rodičů Moravské náměstí opustila. Tímto počinem chtěli opět upozornit na odvolání svého ředitele.- čtěte více zde

Vzpomínkové akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v Brně využili i studenti z Gymnázia Matyáše Lercha k protestu proti odvolání ředitele KovačeVzpomínkové akce k výročí sametové revoluce na Moravském náměstí v Brně využili i studenti z Gymnázia Matyáše Lercha k protestu proti odvolání ředitele Kovače

"Našim cílem bylo protestovat proti tomu, co se dnes v Česku po dvaceti letech děje," objasnila Dana Horká, která má na gymnáziu dvě děti.