Radomír Kos odpovídal v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.

Radomír Kos odpovídal v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na nikoho nekašleme, dodržujeme plán, řekl on-line odborník na digitalizaci Kos

  • 10
Od 1. prosince se některým divákům programu ČT2 může stát, že místo svých oblíbených pořadů uvidí jen černou obrazovku. Česká televize totiž na jižní Moravě startuje další "díl" digitalizace. Co to znamená? Jakou televizi budete potřebovat? A co dělat, když vám obrazovka zčerná?

Na tyto i další otázky o digitalizaci odpovídá čtenářům on-line vedoucí realizace brněnského televizního studia ČT Radomír Kos.

Čtenářům například prozradil, že Česká televize nemá v záloze žádný plán B. A odpovídal i na konkrétní dotazy. Čtenářka Marta se Kose ptala zda pokojová anténa ve spojení se set top boxem stačí pro příjem digitálního signálu.

"Je velký předpoklad, že ano. Záleží na Vaší naprosto konkrétní poloze. Vyzkoušejte a myslím si, že uspějete," poradil odborník.

Radomír Kos odpovídal v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.Radomír Kos odpovídal v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.

Největší vysílač Kojál začne na 29. kanále vysílat pouze digitálně. Lidé tak budou potřebovat buď novější televizi, která dokáže digitální signál zpracovat, nebo si musí koupit set top box.

radomír kos on-line

Čtenáři iDNES.cz se ptali odborníka na digitalizaci Radomíra Kose. Odpovědi čtěte - ZDE

"Ceny set top boxů se pohybují od šesti set korun výše. Každý by měl být schopen je sám nainstalovat a naladit," řekl Kos.

Složitější to podle něj budou mít ti, kteří přijímají signál pomocí společné televizní antény. Musí přivolat odborníka, který ji na příjem digitálního signálu upraví. Podle Kose se nedá odhadnout, kolik lidí v úterý 1. prosince uvidí místo ČT2 jen tmu. Mnoho Brňanů totiž přijímá svůj signál z jiného zdroje, než je vysílač Kojál.

Vysílač Kojál

Bát se nemusí zákazníci kabelových společností, majitelé satelitů ani ti, kteří využívají internetový protokol.

Digitalizace přináší mnoho pozitivních změn. Z obrazovek například zmizí obrazový šum nebo "duchy", způsobené odrazem analogového signálu. Místo jediného programu jich na jednom kanálu budou lidé sledovat i pět, takzvaný multiplex.

"Multiplex České televize obsahuje programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4. Kromě toho se na něm nachází sedm programů Českého rozhlasu," vysvětlil Radomír Kos.

Kromě většího množství programů diváci přímo ve svých televizorech najdou elektronického programového průvodce, který nahradí tištěný program. U každého pořadu si tak přečtou, o čem je a kdo v něm účinkuje.