On-line DUEL: Miloš Janeček z ČSSD a Petr Duchoň z ODS

Na poplatcích se brněnští kandidáti na senátora neshodli ani při DUELU

Oba se dostali do druhého kola voleb. Oba stojí o křeslo senátora za město Brno. Miloš Janeček za ČSSD a Petr Duchoň za ODS odpovídali čtenářům iDNES.cz v on-line DUELU. Otázky se točily především kolem poplatků ve zdravotnictví, Duchoňova působení v EU a brněnské Úrazové nemocnice.

Poplatky ale oba kandidáty rozdělují. Na otázku čtenáře s nickem Tleskač zda podporují poplatky ve zdravotnictví zavedené vládou ODS odpověděli zcela odlišně. "Poplatky jsou nesystémové, asociální a neetické. Z vlastní lékařské praxe mohu říct, že nefunguje ani jejich údajný regulační efekt. Nevím totiž, co regulovat na tom, když k nám do úrazové nemocnice přivezou těžce zraněné pacienty. Budu podporovat jejich zrušení," mínil Miloš Janeček.

Petr Duchoň si ale za poplatky stojí. "Poplatků ve zdravotnictví je celá řada. Předpokládám, že máte na mysli třicetikorunový poplatek při návštěvě lékaře. Cílem poplatku je připomenout lidem, že nic není zadarmo, ani zdravotnictví, a zmírnit nadužívání lékařské péče. Takovýto poplatek rozhodně nepovažuji za nesmyslný," oponoval.

odpovědi Miloše janečka a Petra duchoně čtěte - zde

Čtenáře nenechala chladnou ani Úrazová nemocnice v Brně. "Jak Vám bylo, když jste byl za své názory vyhozen z pozice ředitele?" ptal se kandidáta za ČSSD Jan T. "Vadil mi způsob, který ministr zvolil, když mi řekl ať si vyberu buď politiku, nebo řízení nemocnice. Jiným způsobem však ministr Julínek postupoval v případě ředitele FN v Hradci Králové Högera, který taktéž kandiduje do Senátu, ovšem za ODS," připustil Janeček.

Miloš JanečekJanečkovi také přišel dotaz, zda si myslí, že po zvolení úrazovku opravdu zachrání. "Věřím, že se Michalu Haškovi podaří prosadit záchranu Úrazovky v Poslanecké sněmovně. O tomto zákonu však poté bude rozhodovat i Senát a já si neumím představit, že by pánové z ODS hlasovali proti svému ministrovi a senátnímu kolegovi Julínkovi. Musím také připomenout, že pan Duchoň sedí společně s panem Julínkem ve vedení brněnské ODS," varoval lékař.

Lidé mění jednobarevná Senát, myslí si Janeček
Jiného čtenáře zajímal názor obou politiků na výsledky krajských voleb. "Výsledek krajských voleb je odrazem počínání si vlády Mirka Topolánka a jsem rád, že budeme mít na jižní Moravě našeho hejtmana. Věřím, že se nám i pro druhé kolo podaří voliče přesvědčit, že má smysl jít znovu po týdnu volit a změnit jednobarevný Senát," vyjádřil spokojenost Janeček.

Duchoně výsledky nepotěšily, zůstal však optimistický. "Krajské volby jsme výrazně prohráli. Domnívám se, že by to mohlo vést ve druhém kole voleb do Senátu k větší podpoře kandidátů ODS. Dlouhodobá náchylnost voličů v České republice k vyvažování politické scény je známá," věří.

Duchoň v Brně dlouho nebyl, vadilo čtenářům
Čtenáři také Petru Duchoňovi nezapomněli, že byl dlouho mimo Brno. "Kolik času jste trávil v poslední době v Brně? Kdyby nebylo voleb a Vašich billboardů, ani jsem si nevšimla, že ještě existujete. Hodláte v případě úspěchu v takovéto praxi pokračovat?" neodpustila si Pavla Králová.

Petr Duchoň byl hostem iDNES.czPolitik se nedal. "V Brně trávím veškerý čas, který mi moje práce v Bruselu a Štrasburku dovolí. V této praxi hodlám pokračovat i v případě, že budu zvolen senátorem. Jako senátor však nebudu vykonávat funkci europoslance," ujistil ji.

Lidé se ale zajímali, jaký je Duchoňův plat i úplatkářská kauza ODS. "Žádný úplatek jsem nikdy nevyžadoval ani nevzal. Nevidím tedy důvod k tomu, abych odstoupil z kandidatury. Naopak, očekávám se zájmem výsledek šetření policie. Je nezbytné ukázat, co jsou ověřená fakta a co jsou politické hrátky některých osob. Co se týče výše platu, částka 300 tisíc, kterou uvádíte, není pravdivá. Pravda není ani to, že asistenti nemusí platit daně. Samozřejmě není pravda ani to, že by se moje paní vyhýbala placení daní," stál si za svým kandidát za ODS.