Stařičký páternoster na poště na hlavním nádraží v Brně je již dlouho mimo

Stařičký páternoster na poště na hlavním nádraží v Brně je již dlouho mimo provoz. Pro lidi o berlích či na vozíku je tak nemožné dostat se do prvního patra budovy. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na poštu o berlích či s kočárkem? V Brně u nádraží bez šance

  • 7
Nejfrekventovanější poštou v Brně je ta u hlavního nádraží. Pro ty, kteří si sem jdou například vyzvednout listovní zásilku, je ale tato pobočka už roky bariérová. Příslušná přepážka se totiž nachází v prvním patře sedm desetiletí staré budovy a původní páternoster již dlouho nefunguje.

Podle krajského obchodního ředitele České pošty Vladimíra Procházky byla v páternosteru zakázána přeprava poté, co zde v roce 2002 došlo ke zranění.

"Výtah nemůžeme zprovoznit, protože by to bylo nebezpečné a provoz by neodpovídal evropským normám. Naši zákazníci mohou využít služeb některé jiné pobočky," tvrdí. A dodává, že je možné obrátit se i na jakoukoliv přepážku v přízemí a vše vyřídit tam.

Jezdí matce pomáhat do schodů až z Ostravy

Jenže o náhradní variantě klienti pošty zpravidla nevědí, což potvrzuje i Vlasta Henchozová z Ostravy. "Když je třeba něco vyřídit na poště, musím přijet do Brna a s maminkou to vyřešit. Nutně by to chtělo normální výtah. Že by šlo využít také některou dolní přepážku nám nikdo neřekl," říká.

Starší a nemocní lidé přitom nejsou jediní, koho pálí problémy s přesunem o jedno poschodí. "Když si jdu vybrat zásilku, nevím, jak se dostat nahoru s kočárkem. Takže jsem se šla zeptat, jak to mám řešit, jestli mi ten kočár někdo vynese. Bylo mi řečeno, že si mám zplnomocnit manžela, aby mi mohl vyzvedávat zásilky, nicméně to nejde vždycky," neskrývá rozpaky Markéta Zemanová z Brna.

Budova je památkově chráněná, výtah proto nejde vyměnit

Vzhledem k tomu, že se jedná o problém, který tíží Brňany již dlouhé roky, uvědomuje si Česká pošta nutnost nápravy. Nabízela by se náhrada páternosteru klasickým výtahem, tato varianta však není možná, protože budova je památkově chráněná.

Stařičký páternoster na poště na hlavním nádraží v Brně je již dlouho mimo

"Hodláme proto nyní využít vhodných prostor v budově tak, abychom mohli přestěhovat některé další služby do přízemí. S přestavbou bychom mohli začít v ideálním případě ještě letos," přibližuje možné řešení Procházka.

Tam, kde to prostorové uspořádání umožňuje, už se otevírají pobočky modernější a lépe dostupné. Například ve Vyškově od podzimu loňského roku slouží veřejnosti pracoviště, které se vrátilo na staronovou adresu poblíž centra.

Zdejší prostory byly uzpůsobeny nejen pro pohyb nevidomých, ale také vozíčkářů a matek s kočárky. Přitom šlo o východisko z nouze, do které se ve Vyškově dostali poté, co jim v dosavadním působišti končila nájemní smlouva.

Lépe koncipované pobočky jsou i v Brně, především v nově budovaných objektech. "Nejmodernější pracoviště se nacházejí na Hrnčířské ulici, dále v Bohunicích a Žebětíně," zmínil Procházka.