(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Pavel Kopřiva

Na prvního máje si přijedou do Brna „zabouřit“ i extremisté z ciziny

  • 15
Už za necelý měsíc se Brno stane centrem pochodu krajní pravice. Dělnická mládež, která prvomájový pochod ulicemi pořádám, na akci pozvala členy politických stran z Německa a Rakouska. Někteří odborníci je označují za krajně pravicové až neonacistické.

Na webových stránkách prvni-maj.cz Dělnická mládež dosud zveřejnila jména čtyř "řečníků". Z Německa na "oslavu Svátku práce pod mottem Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí" přijedou dva členové Národnědemokratické strany Německa (NPD).

První máj v Brně

Dělnická mládež na 1. května nahlásila dva pochody. První vede od parku v Lužánkách přes Veveří, Husovu a Pekařskou ulici až na Mendlovo náměstí. Druhý pochod má provokativnější trasu: kolem Cejlu, Bratislavské a Francouzské ulice, kde žije řada Romů.

Oba pochody zakázala městská část Brno-střed i magistrát. Dělnická mládež se však odvolala ke krajskému soudu, který zákazy zrušil. Verdikt u první trasy potvrdil i Nejvyšší správní soud, o druhé bude teprve jednat.

Akci bude možné rozpustit ještě přímo na místě, pokud bude zjevné, že se jedná o rasistický pochod.

"Strana je v Německu vedená jako pravicově extremistická, odborníci o ní mluví jako o neonacistické. Pokus zakázat ji nevyšel, zatím je tedy legální," popsal odborník na extremismus Miroslav Mareš.

NPD má zatím zastoupení jen na úrovni spolkových zemí, třeba v Sasku. Odtud je jedna z "pozvaných" Katrin Köhler. Další z nich, Robin Siener, pochází z Bavorska. "Strana má ambici být silná po celé Evropě. Občas používají vyobrazení Německa na mapě i se Sudety," dodal Mareš.

Z Rakouska do Brna přijede jednasedmdesátiletý Günter Rehak z Nationale Volkspartei (NVP). Tato strana podle Mareše zatím není v Rakousku vedená jako extremistická, odborníci ji tak však označují.

"Zvláštní je, že používají za symbol ozubené kolo jako právě Dělnická mládež," poznamenal politolog. Kolo užívala i Dělnická strana a podle odborníků evokuje symboliku užívanou hitlerovskými ozbrojenými sbory.

Z Čechů je mezi "řečníky" zatím pouze předseda krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Ten byl šéfem i Dělnické strany, dokud ji Nejvyšší správní soud nezrušil.

V ulicích budou policisté i odpůrci krajní pravice

Na První máj v Brně se však vedle krajní pravice chystají intenzivně i policisté. "Zatím se především upřesňují informace, kudy pochod povede, kolik bude účastníků a tak dále. Podle toho se rozhodne, kolik lidí a síly prvního května nasadíme," popsala Petra Vedrová z jihomoravské policie.

Podle ní budou místní policisté také spolupracovat s ostatními kraji. "Uvažuje se například o nasazení pořádkové jednotky z Ostravy," podotkla Vedrová.

Na Prvního máje budou v centru Brna navíc ještě příznivci iniciativy nazvané V Brně neonacisty nechceme. Ta chystá happening s koncerty, divadlem nebo žonglováním.