Václav Moravec

Václav Moravec v Brdech | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Na speciál Otázek Václava Moravce do Brna přijedou Falbr i Remek

  • 1
V minulých volbách do Evropského parlamentu měli Češi jednu z nejhorších volebních účastí v Evropě. Podle agentur se k nim nyní chystá víc lidí než v roce 2004. Ale nejen jim je určen speciál Václava Moravce, který se bude s "dvojkami" kandidátek bavit před kamerami v Rotundě brněnského výstaviště.

Tématem dnešní debaty Otázky Václava Moravce, která začíná ve 21:30, budou klíčové body agendy, kterou budou mít budoucí poslanci v Bruselu na stole.

"Nový evropský parlament bude rozhodovat o reformě zemědělství. Budou řešit to, jak napravit nerovnosti mezi zemědělským hospodařením Francie, Německa a ostatních evropských států a to je pro jižní Moravu určitě zajímavé téma. Dalším bude Lisabonská smlouva nebo přijetí Turecka do Unie," upozornil Václav Moravec na hlavní body diskuse.

Debata ČT o radaru v Borovně

Té se zúčastní Richard Falbr (ČSSD), Evžen Tošenovský (ODS), Vladimír Remek (KSČM), Jan Březina (KDU-ČSL). Tyto strany totiž v průzkumech, které si nechala zpracovat Česká televize, překročily pětiprocentní hranici.

K ní se přiblížili i Strana zelených, Nezávislí a Suverenita. Jejich dvojky na kandidátkách Kateřina Jacques, Jana Hamplová a Silvia Weiszová budou proto hosty na telemostu.

"Diskuse je veřejně přístupná, v rotundě je asi pět set míst. Kdo se chce účastnit, měl by přijít už po čtvrt na devět,“ upozornil dramaturg pořadu Čestmír Franěk.

otázky v. moravce v brně

"Do Brna dnes přijede extra zajímavá sestava," říká moderátor pořadu Václav Moravec.

Než přijde řada na otázky z publika, budete řídit diskusi. Jaké hlavní sdělení by lidem měla přinést?
Volby do Evropského parlamentu jsou z pohledu voličů volbami druhé kategorie. Chci, aby díky Otázkám získali pocit, že jsou důležité, protože Evropský parlament má velké pravomoci. Například co se týče financování zemědělství, rozpočtu Evropské unie nebo složení Evropské komise.

Minulý týden se z Prahy vysílal váš první speciál se stávajícími europoslanci. Na co se tam lidé hlavně ptali?
Hodně se jich zajímalo o Lisabonskou smlouvu. Potěšilo mě však, že lidé zaplnili všech 250 míst a ještě jsme museli přidávat židle. Je to pro mě velká podpora, třeba když se někteří z politiků vykrucují. Například když Libor Rouček (ČSSD) neodpovídal na otázky, bylo pro mě aktivní publikum motivační prvek.

Česká televize si od agentur STEM a SC&C nechala zpracovat předvolební průzkumy. Překvapily vás jejich výsledky?
Překvapila mě vyrovnaná pozice dvou nejsilnějších stran, ODS a ČSSD. Občanská demokratická strana dokonce mírně vede, což je v opačném gardu k odhadům. Pětiprocentní hranici překročily všechny parlamentní strany, až na Stranu zelených. Takže Kateřina Jacques překvapivě na pódiu nebude.

Vyplývá z průzkumů, že by se měla volební účast zvednout?
Obě agentury zaznamenaly, že k volbách chce jít 60 procent lidí, zároveň však upozorňují na to, že to deklaruje víc lidí, než ve skutečnosti půjde. Odhadují účast mezi 30 a 40 procenty. Minule přišlo 28 procent, což byla i mezi novými členy Unie jedna z nejnižších účastí.