Simona Stašová a Bolek Polívka ve hře Veselé paničky windsorské.

Simona Stašová a Bolek Polívka ve hře Veselé paničky windsorské. | foto: Agentura Shock, Viktor Kronbauer.

Na Špilberku vládne od pondělka Shakespeare

  • 0
Populární divadelní festival zaměřený výhradně na dílo Williama Shakespeara se v pondělí vrací do Brna. Na Špilberku začínají už pojedenácté Letní shakespearovské slavnosti.

Zřejmě nejvýmluvnější bude počáteční statistika. "Uvedeme tři premiéry nastudované výhradně pro tuto příležitost. Na Špilberku a na nádvoří Staré radnice program nabízí hned pět her slavného dramatika," uvedla mluvčí pořádajícího brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Shakespearovskou štafetu v pondělí v Brně

program

Nádvoří hradu Špilberk (až na čtyři výjimky), vždy 20:30

Po 19.7. Oko za oko - niečo za niečo
Út 20.7. Oko za oko - niečo za niečo
Čt 22.7. Jindřich IV. (zadáno)
Pá 23.7. Jindřich IV.
So 24.7. Jindřich IV.
Ne 25.7. Jindřich IV.
Út 27.7. Veselé paničky windsorské
St 28.7. Veselé paničky windsorské
Čt 29.7. Veselé paničky windsorské
Pá 30.7. Veselé paničky windsorské
So 31.7. Veselé paničky windsorské (na Farmě Bolka Polívky)
Ne 1.8. Veselé paničky windsorské (na Farmě Bolka Polívky)
Út 3.8. Romeo a Julie
St 4.8. Romeo a Julie
Po 16.8. Merry Wives of Windsor, GB Theatre Company (na nádvoří Staré radnice)
Út 17.8. As You Like It, GB Theatre Company (nádvoří Staré radnice)

odstartuje premiérová česko-slovenská inscenace Michala Vajdičky Oko za oko s aktuálním tématem úplatného zneužívání svěřených pravomocí a veřejné správy. Hra z roku 1604 je prostá jednoznačně kladných či záporných postav.

"Pro brněnské diváky se bude jednat o téměř domácí prostředí, neboť hra se odehrává v nedaleké Vídni a v hlavní roli vladaře Vincentia se představí Martin Trnavský, tedy člen brněnského spolku Frída," připomněla Fantová. Trnavskému bude sekundovat v hlavní roli Ivana Jirešová.

Druhou premiérou slavností se stane Jindřich IV. režisérky Lucie Bělohradské. Strhující příběh o politice a jednom zvláštním přátelství nabízí velké příležitosti Janu Dolanskému s Ladislavem Mrkvičkou v hlavních rolích. Není bez zajímavosti, že také v této historické hře se objevuje slavná postava rytíře Falstaffa, který je i hlavním hrdinou Veselých paniček windsorských.

"Diváci tak budou mít možnost srovnat výkon vynikajícího ostravského herce Norberta Lichého z Jindřicha IV. a Bolka Polívky z Veselých paniček v režii Jiřího Menzela, které jsou jedinou reprízou v letošním repertoáru," doplnila Fantová.

Jitka Čvančarová a Jana Stryková ve hře Komedie omylů.

O slavnou komedii s Polívkou v hlavní roli byl také

vstupné

Vstupenky v cenách 650 Kč (sektor A), 420 Kč (sektor B) a 300 Kč (sektor C) na Veselé paničky Windsorské.

V cenách 580 Kč (sektor A), 370 Kč (sektor B) a 280 Kč (sektor C) na všechna ostatní představení jsou k dispozici v předprodeji BKC,Běhounská 17
(otevřeno po - pá 10 - 18).

největší zájem. Čtyři reprízy titulu, který vloni několikrát v Brně spláchly přívalové deště, byly už v polovině června zcela vyprodány.

Nejočekávanější novinkou festivalu bude letos ale zmíněný Jindřich IV. Zkrácená dvojdílná hra podle režisérky zdůrazňuje politický rozměr a hru o moc. "Moderní nastudování, výtečné výkony herců či zapojení soudobých umělců jsou způsob, jak Shakespeara přiblížit mladým. Příkladem může být právě Jindřich IV., kde je autorem hudby Jan P. Muchow, uznávaná ikona současné české hudební scény," řekl Roman Valla z pořadatelské agentury Ogilvy & Mather Morava.

Hrát se bude i v angličtině

V pořadí třetí letošní premiérou se stane proslulá tragédie Romeo a Julie v podání ostravské produkce PaS de Theatre. "Jejich loňská Komedie omylů byla jedním z nejlepších kusů v historii festivalu. Doufejme tedy, že i Romeo a Julie dosáhne na vysoko nastavenou laťku," dodala Fantová.

Tečku za 11. ročníkem udělá GB Theatre Company se dvěma inscenacemi Veselých paniček windsorských a Jak se vám líbí. Hrát se tentokrát bude na nádvoří Staré radnice a v jazyce originálu.

Jan Dolanský a ladislav Mrkvička ve hře Jindřich IV.

"Pokud jde o dvě anglická představení, ukazuje se, že k jazykově nejvybavenějším patří zjevně mladí lidé, potažmo studenti, kteří jsou tady na prázdninách. Prozatím se snažíme tato představení nabízet zahraničním společnostem, které zaměstnávají velký podíl cizinců a kde angličtina je běžným jednacím jazykem," uzavřela Fantová.

Nejvíc táhne Polívka a Stašová, u ostatních titulů diváci váhají

Nejvíc táhne Polívka a Stašová, u ostatních titulů diváci váhají

Nejvíce zvědavosti při letošních Brněnských shakespearovských dnů nebudí novinky, ale tradičně známé tváře. A tak se předprodejním hitem staly Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou v hlavních rolích.

"Čtyři reprízy tohoto titulu byly velmi rychle totálně vyprodány," poznamenala mluvčí pořadatelského Brněnského kulturního centra Jana Fantová. K prodeji je přitom určeno celkem 1 100 kusů vstupenek, což je kapacita hlavního nádvoří brněnského hradu Špilberk. Zájem je podle Fantové také o Jindřicha IV., který je avizovaný jako letošní "top" premiéra.

"Dokonce i Romeo a Julie v ostravské produkci se prodává poměrně dobře, přestože zde chybí ta známá jména, na která se na Shakespeara chodí. Snad to způsobil velký divácký ohlas, který měla jejich loňská Komedie omylů," dodala Fantová.

Kromě Menzelova hitu v podobě Veselých paniček v české verzi (nabídne je také britský soubor) se tedy zájemci v Brně dostanou na všechny zbývající tituly. Brněnské shakespearovské dny začínají 19. července a končí 17. srpna.

V nabídce je celkem šestnáct představení, ceny vstupenek se pohybují od 280 do 650 korun.

Oko za oko slibuje řádnou porci zábavy

Bohužel nejmenší zájem, co do počtu v předprodeji prodaných lístků, je v Brně letos o zahajovací komedii Shakespearovských slavností Oko za oko.

Jana Fantová z pořadatelského týmu se domnívá, že úskalí jsou dvojího druhu. V tuzemsku téměř neuváděný titul je tady navíc v česko-slovenském hereckém balení.

"Mnozí diváci si bohužel nejsou jisti slovenštinou a porozumění tomuto jazyku už, zejména pro mladší ročníky, vyžaduje určitou námahu," domnívá se.

Richard Stanke a Martin Trnavský ve hře Oko za oko.

Shakespearova komedie Oko za oko podle odborníků nikdy nepatřila v Česku k nejhranějším. Náhlý zájem o ni vyvolaly vždy jen nové překlady hry. Naopak v Anglii a Evropě patří vzpomínaný kus k jeho nejhranějším hrám posledních několika desítek let.

Děj Shakespearovy hry se odehrává ve Vídni, kde i přes přísné zákony stále bují smilstvo, prostituce a další neřesti. Kníže Vincentio, vládce Vídně, určí na čas svým zástupcem šlechtice Angela a doufá, že se mu lépe podaří nastolit pořádek. V převleku pak pozoruje, jak si tento vyhlášený strážce mravnosti bude počínat.