Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Aleš Kartal

Na stěně může být hubený rychlejší než svalovec, lezení je pro všechny

  • 1
Většina lezců v létě vyráží do přírody zdolávat skály. Nese to s sebou také zavírání či zkrácení provozu mnoha umělých lezeckých stěn. Brněnsko není výjimkou - ze šesti stěn jsou přes prázdniny v provozu tři. Přesto zájemcům nabízejí skvělou možnost zpevnit si celé tělo.

"Lezení není jen pro siláky. Naopak, právě lidé z posilovny mívají při lezení problémy, lezou jen rukama," říká Eva Dufková z Lezecké stěny Dufek v Kuřimi.

Podle ní často lidé hubení jsou v začátcích mnohem lepší. Začít lozit na stěně ale může kdokoli. Do lezeckého centra je nejlepší přijít ve dvou. "Můžete se vzájemně jistit a přitom vůbec nevadí, že jste oba začátečníci. Takhle se rychleji učíte," vysvětluje Petr Smejkal z centra Klajda v Maloměřicích. Není dobré spoléhat na to, že se personál bude věnovat jen vám.

S lanem i bez něj

Lezecká stěna je pokryta úchyty, které vytvářejí trasy. Lézt můžete buď jištěni na laně shora či zespodu anebo bez něj. Takovému lezení se říká bouldering.

Některá centra mají pro bouldering vyhrazenou speciální stěnu s žíněnkou. "Je to samostatný sport. Ale můžete ho chápat i jako doplněk k lezení s lanem. Někdo se bouderingem protahuje," říká Eva Dufková a dodává, že si člověk sám určuje, kolik zvládne vylézt.

"Začátečníky ale na boulder moc neženu," podotýká Dufková. K tomu, abyste mohli začít lézt, nepotřebujete žádné vybavení. Vše vám na stěnách půjčí. Jde hlavně o sedák, boty, lano a jisticí zařízení (např. karabina).

Vlastní vybavení si lidé většinou kupují, až zjistí, že chtějí lézt pravidelně. Sedák koupíte od tisícovky nahoru, boty i za šest set korun. Jednotlivá centra se od sebe liší velikostí, počtem chytů a tras, v možnostech boulderingu, cenách a otevírací době.

Kde si přes léto zalozit?

Různý je taky přístup k půjčování náčiní. Stěny nabízejí taky různý doprovodný servis. Blíže se zaměříme na tři největší centra, po prázdninách se znovu otevřou další - Boulder centrum VUT, Kotelna a stěna v Salesiánském středisku mládeže Líšeň.

Lezecké centrum Rajče. Najdete ho v centru města v Kounicově ulici. Přes prázdniny má otevřeno jen v úterý a ve čtvrtek od 17 do 21 hodin. Za hodinu a půl zaplatí dospělý 70 korun, děti do 15 let 40 korun. Po uplynutí této doby vás však většinou nevyženou.

Stěna má plochu 550 metrů čtverečních a výšku 9,5 metru. Je na ní rozmístěno přes dva tisíce chytů, po kterých můžete absolvovat asi padesát tras. Vybavení se půjčuje po dvaceti korunách za kus. V ceně vstupenky je sprcha. V areálu je taky bufet. Do skříněk si můžete odložit věci. Stěna sází na hodně cest s horním jištěním, kdy shora visí lano.

"To je nejlepší pro začátečníky, máme jich tu asi patnáct," říká provozovatelka centra Simona Rajfová. Jsou tu také dvě speciální stěny pro bouldering. Bez jištění si tu ale nezalezete po stropě. Zájemci mohou kontaktovat instruktory centra Rajče, kteří se jim budou individuálně věnovat. Rajče taky dbá na bezpečnost - děti musí mít od rodičů podepsaný formulář pro nezletilé.

Lezecká stěna Klajda. V Maloměřicích v areálu OHL ŽS nedávno otevřeli největší lezecké centrum v Brně. Stěna o velikosti 930 metrů čtverečních dosahuje výšky 13 metrů a má otevřeno denně od 9 do 22 hodin. Za celodenní vstup zaplatí dospělí 90 korun a děti 60. Za zapůjčení sedáku s jistítkem dáte 20 korun, dalších třicet stojí půjčení bot.

Za největší lákadlo centra považují provozovatelé jeho velikost. "Trasy nám navrhovali přední čeští lezci," říká Petr Stejskal z Klajdy. Stěna má jen málo tras se zavěšeným lanem. "To je takové placebo. Na skále lezete a postupně se do skob zacvakáváte. Právě to umožňujeme na naší stěně nejvíc," vysvětlil Stejskal.

Boulder je zatím v Klajdě možný jen dopoledne, speciální stěnka tu dosud není. Zato je tu přímo u stěny bar, kde si můžete koupit jídlo i pití.

Lezecká stěna Dufek. Brňané často využívají autobusovou linku 71 z Králova Pole, která zastavuje v Kuřimi přímo u sokolovny s lezeckou stěnou. Je velká zhruba jako Rajče, má však skoro pět tisíc chytů. Za vstup zaplatíte jednotnou cenu 80 korun, zůstat pak můžete jakkoli dlouho a v ceně je i zapůjčení veškerého vybavení. Věci si můžete zamknout do skříněk. Bufet tu není. Stěna má otevřeno non-stop.

"Když je zavřeno, třeba i v noci, stačí zavolat na telefon na dveřích a přijdeme vám otevřít," říká provozovatelka Eva Dufková. Stěna má velkou část věnovanou boulderu, lézt se dá i po stropě. Je tu připraveno osmnáct tras s horním jištěním, tři nejjednodušší jsou vhodné pro děti.

"Díky velkému počtu chytů je tu pak bezpočet tras s jištěním, kdy se cvakáte do skob," vysvětluje Dufková.