Pekař, ilustrační foto

Pekař, ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na studium řemesel budou na jihu Moravy lákat stipendia

  • 3
Zedníků, elektrikářů či pekařů a dalších řemeslníků je na jihu Moravy nedostatek. Pro žáky, kteří míří na střední školu, je výuční list málo, chtějí alespoň maturitu. Tento trend se včerejším rozhodnutím pokusí zmírnit krajští radní zavedením prospěchových stipendií. To by měli mít možnost získat učni vybraných oborů už od února.

"Jsme přesvědčeni, že to může být jeden z pobídkových faktorů při rozhodování o tom, na kterou školu podat přihlášku. Obory, které budou touto stipendijní politikou kraje podpořeny, jsme vybírali po konzultaci s úřady práce," řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Právě probíhající školní rok pak označil za testovací období, během něhož se prokáže, nakolik mohou prospěchová stipendia podpořit zájem o jednotlivé učební obory. Finanční podpora se týká učňů prvních až třetích ročníků učňovských oborů.

Ve druhém pololetí prvního ročníku mohou získat stipendia ve výši patnáct set korun, ve druhém ročníku dva tisíce a ve třetím dokonce 2500 korun za pololetí. Podrobnosti včetně podmínek pro udělení stipendia vyvěsí Jihomoravský kraj na své webové stránky v nejbližších dnech.

Zástupci učilišť tento krok vítají. Jsou přesvědčeni, že je to možná cesta, jak mladé lidi na řemeslo přilákat. Zároveň si však myslí, že to nebude mít vliv na učně, kteří se na obor přihlásí, ale v průběhu učení školu opustí.

"Je to takové poslední zvonění, není to to nejdůležitější, spíše je to jeden z nástrojů, který by mohl pomoci. Stipendia jsou odzkoušená věc, je ale otázka, jak toho mladí lidé využijí. Na stavebních učilištích dávají firmy zedníkům podobnou podporu, i tak ale spousta učňů školu nedodělá," myslí si ředitel Středního odborného učiliště tradičních řemesel v Brně Jaromír Pragač.

Stipendia by měla podpořit zájemce ze sociálně slabších rodin

"Jedná se o násilnou formu, mělo by být přirozené, aby měli mladí lidé zájem o řemeslo. Je to otázka trendů a prestiže školy, i to ovlivňuje, kolik lidí se na učiliště přihlásí. Sám ale podobně jako ostatní přesný recept na řešení problému neznám," dodává Pragač.

Stipendijní řád, se kterým krajští radní včera vyjádřili souhlas, se týká čtrnácti učebních oborů, které se vyučují na šestnácti jihomoravských středních odborných školách a učilištích. Na tento účel hodlá kraj vynaložit při stávajících počtech žáků zhruba šest milionů korun ročně.

Peníze by mohli pomoct sociálně slabším rodinám. "Každý krok, který podporuje řemesla, je vítaný. Hlásí se k nám většinou uchazeči ze sociálně slabších rodin a těm se může jakákoli finanční pomoc hodit. Nejsem ale přesvědčen o tom, jestli jsou všichni učni schopni rozumně hospodařit s penězi," upozorňuje Zdeněk Vous, zástupce ředitele Střední odborné školy a stavební učiliště Brno - Bosonohy.