Letní škola Veterinární hygieny - na snímku sturentka z Turecka Bahar Onaran

Letní škola Veterinární hygieny - na snímku sturentka z Turecka Bahar Onaran | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na univerzitě se o prázdninách zahraniční studenti učí pitvat ryby

  • 0
Brněnské vysoké školy nespí ani o prázdninách. Většinou se v nich ale narazí na zahraniční studenty. Začalo totiž období letních škol, tedy odborných kurzů, které univerzity pořádají pro zvýšení své prestiže v zahraničí. A mezi studenty je o ně zájem.

Asi desetičlenná skupinka studentů v bílých pláštích pozorně naslouchá výkladu o rybích reflexech. Pak si sami vytáhnou z kbelíku rybu, odborně ji usmrtí a pitvají. Je u toho až překvapivě veselo, atmosféra uvolněná. Zahraniční studenti se účastní prvního ročníku letní školy veterinární hygieny na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně.

"Jsem tu kvůli praxi. Chci jít na doktorské studium veterinární hygieny a tady jsem si mohla vyzkoušet nové věci. Například jsem ještě nikdy žádné zvíře sama nezabíjela," popsala třiadvacetiletá turecká studentka Bahar Onaranová. Novinkou pro ni byla i předchozí práce se včelami, kdy si studenti v ochranných oblecích zkoušeli z pláství odebírat med. Stejné pohnutky měli k tomu, aby se vzdali měsíce prázdnin, i ostatní z pestré skupinky frekventantů letní školy. A právě to je podle pořadatelů hlavním účelem této letní školy.

Letní škola Veterinární hygieny - na snímku studentka z Polska Anna Wójcik.

Letní škola Veterinární hygieny - studenti zkoušeli z pláství odebírat med.

"U nás má rybářství nebo včelařství tradici. Tak se tu více zabýváme například chorobami ryb či včel, a studenti si tak v praxi osahají i věci, ke kterým se na domovských univerzitách nedostanou," vysvětluje docent veteriny Stanislav Navrátil, který svým anglickým výkladem skupinku do tajů rybího zdraví zasvětil. Unikátní je i přístup, jakým se tato letní škola na veterinární problematiku dívá. V Brně je totiž jediná evropská fakulta, která se celá věnuje hygieně a bezpečnosti potravin.

Studenti vyjíždějí na exkurze i na výlety

Co naučí letní školy

Veterinární a farmaceutická univerzita
exotická veterinární chirurgie, hygiena a bezpečnost potravin

Masarykova univerzita
bohemistika, kyberkriminalita, čínské a evropské právo, problematika lidských práv, archeologie, zelené podnikání 

Vysoké učení technické
informatika pro dívky, nanotechnologie, fyzika, matematika, deskriptivní geometrie

Mendelova univerzita
angličtina, němčina, Facebook marketing, elektrochemie

Třiadvacítka studentů z různých evropských států, ale třeba i z karibské Antiguy a Barbudy však netráví celý měsíční kurz pouze v areálu univerzity. Vyjíždějí i mimo Brno, ať už ze studijních důvodů – třeba na jatka do Tišnova – nebo prostě na víkendové výlety. A i to samozřejmě studenti oceňují. "Pro nás to tu sice není taková exotika jako pro ostatní, ale třeba do Prahy se moc těšíme," říkají spolužačky z polského Lublinu Kasia Borrowska a Anna Wójciková.

Z letních škol ale nemají užitek jen studenti, pomáhají i pořádajícím fakultám. "Jedním z důvodů, proč jsme letos začali letní školu pořádat, je zviditelnění se v zahraničí. To je potřeba, aby k nám potom chodili studenti i na běžné semestrální kurzy vyučované v angličtině," říká proděkanka pořádající fakulty veterinární hygieny a potravin Vladimíra Pištěková. Kromě této letní školy pořádá veterinářská univerzita i dvě další.

Podobně jsou na tom i ostatní brněnské vysoké školy. Dokonce několik desítek letních kurzů hostí Masarykova univerzita. Nejtradičnější je Letní škola slovanských studií, kterou letos filozofická fakulta pořádá už po čtyřiačtyřicáté. "Intenzivní výuka češtiny probíhá odpoledne od pondělí do soboty. Odpoledne jsou semináře z literatury nebo české filmy. Součástí kurzu jsou i výlety," popisuje ředitelka této letní školy Eva Rusinová, co bude sto čtyřicet studentů z více než třiceti zemí světa dělat následující měsíc.