Výstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v Brně

Výstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na výstavu hornin láká i největší tuzemský krystal

  • 0
Bezmála šedesát kilogramů těžký krystal záhnědy, vzácný chryzoberyl z Maršíkova, nádherně barevné turmalíny nebo obrovské rubelity. Všechny tyto drahé kameny objeví zájemce na výstavě Pokladnice drahokamů - pegmatity v brněnském Biskupském dvoře.

V Mramorových sálech Biskupského dvora se svou nádherou chlubí asi čtyři sta vzorků, které až na výjimky pocházejí z mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea. Toto pracoviště nyní přechovává neuvěřitelných 160 tisíc vzorků minerálů.

Výstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v BrněVýstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v Brně

Tyto horniny v tuzemsku vznikaly před 335 miliony let. "Z pegmatitů pocházejí různé drahé kameny a hlavně nerostné suroviny nepostradatelné pro moderní technologie, jako je nion či tantal pro mobily nebo cesium pro těžbu ropy," vypráví autor výstavy Stanislav Houzar.

K vidění je šedesátikilový unikát i krystaly z Kalifornie

"Ve všech případech jde na výstavě o pravé minerály a přírodní kameny, nevystavujeme žádné syntetické napodobeniny," hlásí druhý z autorů výstavy Jan Cempírek. Raritní šedesátikilogramový krystal záhnědy je podle něj vůbec největší, který se v tuzemsku kdy našel.

K divácky velmi atraktivním kouskům patří výbrusy křišťálů, záhněd a citrínů z Českomoravské vrchoviny a velké rubelity z Řečice u Nového Města na Moravě. Z ciziny zase pocházejí například barevné turmalíny a další minerály z ostrova Elba, krystaly elbaitů z Kalifornie nebo velký krystal allanitu z Norska.

Výstava Pokladnice drahokamů - pegmatity v Moravském zemském muzeu v Brně

"Pegmatity jsou horniny podobné žule, ale zrna v nich bývají mnohem větší a mohou dosahovat až několika metrů," osvětlil ještě název výstavy vedoucí mineralogicko-petrografického oddělení muzea Houzar.

Za nádhernými kameny se do Moravského zemského muzea chystají světoví mineralogové z hlavního města Maďarska. "Hlavním impulzem pro uspořádání výstavy byla skutečnost, že muzeum bylo zařazeno do jedné z exkurzí kongresu Mezinárodní mineralogické asociace, který se uskuteční koncem srpna tohoto roku v Budapešti," vysvětlil Houzar.

Na poli už pegmatit najdete jen těžko

Ačkoliv je Morava bohatým nalezištěm pegmatitů, najít v terénu drahokam není tak snadné jako před půl stoletím. Počet sběratelů totiž mnohonásobně vzrostl a snadno rozeznatelné kameny z terénu rychle mizí.

"Není moc prostoru pro náhodu. Když chcete kvalitní materiál, musíte provádět cílený výzkum na určité lokalitě. Nestačí se jen projít po poli," zdůraznil Cempírek.

Oba odborníci připomínají, že ceny drahých kamenů jsou do jisté míry módní záležitostí. Stálice jsou jen rubín, smaragd a diamant. Nynější výstavu otvírá pokladnice přetékající drahokamy, přesto tady nejde o ukázku šperkařství. Vše ostatně vystihuje podtitul expozice: Od drahých kamenů k mobilním telefonům.