Projekt Machři roku určený na podporu a obnovení prestiže řemesel a odborných škol a učilišť (Aleš Král na snímku)

Projekt Machři roku určený na podporu a obnovení prestiže řemesel a odborných škol a učilišť (Aleš Král na snímku) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na zámku mě více zajímá nábytek než výklad, směje se mladý řezbář

  • 0
Umí vyřezat bohatě zdobenou šperkovnici barokního stylu nebo přesýpací hodiny. Ročně tak ušetří za dárky stovky korun. Aleš Král studuje umělecké řezbářství. "Když se mi udělá nějaký mozol, za chvíli zmizí," říká. Chce se živit rukama, a tak si nestěžuje.

Na povolání se připravuje na Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové.

Jeho mistr Karel Lhoták v něm hned poznal mimořádný talent. "Co jsem mu řekl, to udělal," chválí největší přednost svého žáka učitel.

Projekt Machři roku určený na podporu a obnovení prestiže řemesel a odborných škol a učilišťProjekt Machři roku určený na podporu a obnovení prestiže řemesel a odborných škol a učilišť - barmanská šou

Že je zodpovědný přístup k práci důležitý, si Král uvědomil již v brzkém věku. "Díky vstřícnosti mi už teď chodí nabídky, které musím odmítat," vysvětluje osmnáctiletý student.

Dárky kupovat nemusí, vyrábí je

Zatím si tvoří jen pro zábavu. K práci se dřevem jej vedl otec truhlář. Aleš Král si budoucí povolání vybral už ve třinácti, kdy v přírodovědném kroužku vyrobil letadélko z balzového dřeva. "Uvědomil jsem si, že dřevem se dá i bavit, hrát si s ním," vzpomíná.

Svou kreativitu využívá hlavně při výrobě dárků. Své slečně k Vánocům třeba vyřezal přesýpací hodiny ve tvaru berušek, které se dotýkají krovkami.

Projekt Machři roku určený na podporu a obnovení prestiže řemesel a odborných škol a učilišť

"Dost mě tím překvapil. Hodinky jsou teď skvělým doplňkem mého pokoje," pochvaluje si zručnost přítele Kristýna Líbalová.

Ve škole jej však čekají větší oříšky. Například umělecky zdobené hlavice. Takovým předmětům by se Král rád věnoval i v budoucnu. Chtěl by se stát restaurátorem.

Pomalu si tak pěstuje profesní deformaci. Na zámeckých prohlídkách ho už mnohem více zajímá starý nábytek než samotný výklad průvodkyně.

Mladík z Českého Meziříčí už má i zkušenosti s vlastní prezentací. Mistr Lhoták jej proto dnes přivedl na brněnskou akci Machři roku, kde škola ukazuje svá nejlepší díla a studenty.

Celorepublikové setkání se snaží poukázat na chabý zájem o řemeslné obory. Král však řemeslnickou budoucnost zase tak černě nevidí. "Studenti odborných škol už ví, co chtějí dělat. A to je jejich plus," myslí si.