Loucký klášter | foto: Radek Miča, MF DNES

Na zámky, kláštery i větrné mlýny chybí kupci i investoři

  • 1
Dlouhých sedm let se snažila firma Bioveta prodat renesanční zámek s arkádovým nádvořím v Ivanovicích na Hané soukromému investorovi. Nepodařilo se. "Hledáme program, kde žádat o dotaci. Náklady na opravu odhadujeme až na 200 milionů," uvedl Libor Bittner, ředitel společnosti Bioveta.

Kromě jeho zaměstnanců by reprezentativní prostory mohla využít i radnice.

Podobných chátrajících památek jsou na jižní Moravě desítky. A najít pro ně investora je umění. Jsou totiž často předražené. "My jsme některé ani nevzali do nabídky, protože vím, že jsou strašně těžko prodejné. Majitelé za ně mnohdy chtějí nepřiměřené ceny," upozornil Tomáš Matras z realitní kanceláře Matras&Matras.

Stát už například musel z původně požadovaných 160 milionů, které žádal za Loucký klášter, sestoupit s cenou na 55 milionů.

Památky spotřebují nákladné investice. Rekonstrukce komplikují i podmínky památkářů. "Ne vždy je možné historický objekt přestavět podle původních představ investora," podotkl ředitel jihomoravských památkářů Petr Kroupa. Přestavět hotel na zámek je někdy prostě nemožné, například kvůli rozmístění místností.

Na prodej jsou historické hotely i pivovary

Jsou však i případy, kdy se to povedlo. Jiří Havlačka loni získal polovinu zámeckého hotelu v lednickém areálu. Barokní objekt ze 17. století získal dnešní podobu na konci 19. století.

"Loni na jaře ještě vypadal naprosto strašně, i když už se opravuje od roku 2001. Za poslední rok jsme do oprav investovali čtrnáct milionů korun," uvedl Havlačka.

Nejtěžší podle něho bylo právě jednání s památkáři. Objekt je chráněný a je součástí lednicko-valtického areálu. Letos už funguje hotelová část, zbývá opravit reprezentační sály.

V současnosti je v nabídce realitních kanceláří na jižní Moravě bezmála deset historických objektů. Jsou mezi nimi pivovary, větrné mlýny, hostince nebo kláštery.

Už tak obtížnou situaci v poslední době samozřejmě ještě zhoršila hospodářská recese. "V současné době je obtížné prodat téměř cokoli. Souvisí to s nedůvěrou bank dávat půjčky," podotkl Dušan Přikryl ze společnosti Gaute.

Zatímco soukromí majitelé, kteří objekt získali třeba v restituci, chtějí za památku miliony, obce je někdy nabízejí třeba za korunu.

"Na opravu nemáme peníze, takže se rádi dohodneme. Prodáme to tomu, kdo dá lepší nabídku," řekl Ladislav Březina, starosta Horních Dunajovic v jejichž středu se nachází bývalá vodní tvrz.