Jan Chmela vyrobí oplatky pro Papeže. Na snímku drží grafický návrh krabice na oplatky

Jan Chmela vyrobí oplatky pro Papeže. Na snímku drží grafický návrh krabice na oplatky | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na zářijové mši si lidé koupí i oplatky s papežem

  • 0
Čokoládové a oříškové lázeňské oplatky si budou moci koupit poutníci na zářijové mši papeže Benedikta XVI. na brněnském letišti. A bude na nich vyobrazen sám papež. Omezená série krabiček už je v tisku.

Jenže získat fotku Svatého otce na nějaký výrobek není jen tak. Brněnský podnikatel Jan Chmela, který bude oplatky prodávat, musel žádat o povolení až ve Vatikánu.

"Řešili jsme to přes biskupství už od ledna. Nakonec se nám ozvali až z Vatikánu. Poslali dvě fotky, mohli jsme si dokonce vybrat," líčí Chmela. Za fotografii Svatého otce zaplatil poplatek 100 euro.

Na druhé straně papírového obalu bude brněnská katedrála Petrov. "Abychom taky trochu zviditelnili Brno, vždyť přijedou poutníci z půlky Evropy," vysvětluje Chmela.

Celkem chce vyrobit osm tisíc krabic s Benediktem XVI., v každé z nich bude osm oplatků. Jejich složení je napsané v němčině, rodné řeči papeže.

Jan Pavel II. šel na dračku

"Stovku krabiček dám biskupství, pak rozdám nějaké vzorky a zbytek se prodá. Náklady na výrobu jsou vysoké, takže počítám, že kus se bude prodávat za zhruba 40 korun," vypočítává Chmela. A samozřejmě doufá, že se některá z krabiček se sladkým obsahem dostane až k papeži.

Zkušební prodej zahájí už pár dní před návštěvou Svatého otce v Brně. Chce je totiž prodávat na strojírenském veletrhu, na který také přijede spousta cizinců. A počítá, že se nakonec podaří prodat všechno. "Když jsme v roce 1995 vyrobili lázeňské oplatky s podobiznou tehdejšího papeže Jana Pavla II. na krabičce, volali lidé ještě rok po návštěvě Svatého otce v Olomouci a chtěli památnou krabičku koupit," líčí Chmela.

K oplatkářství se dostal už v roce 1991, spíše náhodou. Chtěl si založit vlastní firmu. A napadly ho právě oplatky. Původem právník přerušil svoji praxi a začal se věnovat křupavým sladkostem.

"Manželka, původně chemička, se postupem času naučila účetnictví, které dnes firmě dělá. A dcera Šárka, která studovala technologii potravin, nám pomáhá," vykládá Chmela.

Nakonec se právničiny vzdal úplně a pustil se naplno do výroby. Dnes se může kromě jedenácti druhů oplatků a dalších sladkostí pochlubit třeba originálními italskými stroji na zmrzlinu.

"Když se chce člověk na trhu udržet, musí pořád vymýšlet nějaké nové, zajímavé a neokoukané věci," tvrdí podnikatel.