Antonín Švrček | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nabídli cigaretu sebevrahovi a za záchranu života je čekal metál

  • 2
Když chtěl v loni na podzim muž se smyčkou kolem krku a provazem přivázaným za zábradlí mostu ukončit svůj život, zachránili ho policisté. Antonín Švrček a Libor Weiser z Inspektorátu cizinecké policie Břeclav se sídlem ve Valticích. Ve středu od policejního prezidenta Oldřicha Martinů dostali medaile za statečnost.

Víc než medaile je ovšem prý těší to, že zachránili život. "Nebylo to ani tak o statečnosti, ale spíš o psychologii a empatii," říká starší ze zachránců Antonín Švrček.

Událost se stala na silnici u Brumovic na Břeclavsku. K asi čtyřicetiletému sebevrahovi, který pocházel z Čech, se dostali policisté skoro náhodou, když se chystali dělat takzvanou pobytovou kontrolu.

"K tomu místu zajíždíme často. Tehdy u nás zastavilo auto a řidič nám sdělil, že na mostě přes říčku Trkmanku leží člověk s provazem kolem krku. A není jasné, jestli je živý nebo mrtvý. Hned jsme tam jeli," vzpomíná Švrček.

Muž byl nehybný, ale živý. Zpočátku s policisty nechtěl mluvit. "Byl apatický, myslím, že spal. To bylo zřejmě i součástí jeho plánu. Uvázal si smyčku a doufal, že se ve spánku z mostní konstrukce překulí a oběsí se," domnívá se Švrček.

Změnu v komunikaci se sebevrahem dokázala jediná cigareta. "Myslím, že kdyby tam se mnou nebyl kolega Weiser, který je kuřák, tak bych situaci sám nezvládl," míní Švrček.

Porušili služební postup, naštěstí

Nikotinová "injekce" muži rozvázala jazyk. Svěřil se s těžkou životní situací. Ztratil práci, uháněli ho věřitelé, měl problémy v rodině.

"Začal nám ukazovat i fotografie svých tří dětí, které měl u sebe. Stejně jako dopis na rozloučenou. Řekli jsme mu, že jeho smrt by byla spíš trestem pro jeho děti a podařilo se nám ho přesvědčit, že problémy se dají řešit," přiblížil policista.

Trvalo to půl druhé hodiny. "Byli jsme stále připraveni na to, že by mohl třeba uklouznout. V ruce jsem měl pořád v pohotovosti kapesní nůž, abychom mohli provaz rychle odříznout," vypráví Švrček.

Když už po půl hodině přelézal konstrukci, najednou si to rozmyslel a vrátil se. A "přemlouvání" pokračovalo. To už byli policisté v telefonickém kontaktu s nadřízenými a odborníky ve vyjednávání. Vše nakonec dobře dopadlo. Na pomoc přijeli i kolegové z obvodního oddělení Velké Pavlovice.

Tentokrát paradoxně pomohlo to, že policisté porušili obvyklý služební postup. Nečekali na školené vyjednavače, věděli, že musí jednat okamžitě.

"Policisté situaci správně vyhodnotili, tahle krizová záležitost nesnesla odklad," stojí za nimi vedoucí břeclavského inspektorátu Imrich Časný. Je to prý poprvé za jeho dvacetiletou praxi, co se může jeho tým pyšnit medailemi za statečnost.

"Je to pro nás čest, o to větší, že medaili dostali hned dva lidé," řekl.

Antonín Švrček je policistou už patnáct let. Jeho úkolem ale není zachraňování lidí. Práce u cizinecké policie má jinou náplň: kontrolu oprávněných pobytů cizinců, nelegální migrace, ověřování pravosti dokladů.

Podle Švrčka může i každodenní kontakt s takzvanými "přestupkáři" policistu vyškolit i v psychologii. "Postupem času získá člověk cit na vyjednávání. Dokáže lépe odhadnout povahu lidí," míní.

Dvaapadesátiletý policista bere medaili jako závazek. "Teď budu muset být až do konce života jen statečný," zakončil Antonín Švrček.